Obalamy najpopularniejsze mity dotyczące fotowoltaiki

mity-na-temat-fotowoltaiki

Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki w Polsce, dochodzi do powstawania wielu mitów oraz niedopowiedzeń dotyczących energii produkowanej ze słońca. W tym artykule obalamy najpopularniejsze i najczęściej pokutujące mity dotyczące fotowoltaiki. Jeżeli więc mają Państwo wątpliwości związane z instalacjami fotowoltaicznymi, zachęcamy do lektury.

W Polsce jest za mało słońca

Wiele osób zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę obawia się, że warunki klimatyczne w Polsce nie zapewnią odpowiednio dużej ekspozycji słonecznej, a tym samym nie pozwolą wygenerować panelom fotowoltaicznym odpowiedniej ilości energii elektrycznej.

Na podstawie badań opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki wynika, że średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 W/m2. Wartość ta w zupełności wystarczy do wydajnej produkcji energii elektrycznej ze słońca, a także zapewnia szybki zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną już po kilku latach od jej zakupu.

Należy pamiętać również, że Polska nie różni się znacząco klimatem od naszych zachodnich sąsiadów, którzy są obecnie liderami na skalę światową pod względem ilości funkcjonujących mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne są niebezpieczne

Jeden z popularniejszych mitów o instalacjach fotowoltaicznych dotyczy znacznego ryzyka powstania pożaru wywołanego zwarciem w instalacji PV.

Choć w Polsce trudno uzyskać dane dotyczące pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne, to możemy posłużyć się danymi zebranymi na terenie Niemiec. W samym 2015 roku na 1,3 miliona instalacji fotowoltaicznych w zaledwie 430 miał miejsce pożar. Przy czym w ciągu ostatnich 5 lat technologia fotowoltaiczna dynamicznie się rozwinęła, zapewniając inwestorom nie tylko o wiele większą wydajność i trwałość instalacji PV, ale również o wiele większe bezpieczeństwo ich eksploatacji.

Odpowiednio zaprojektowane i zamontowane instalacje fotowoltaiczne nie stanowią zagrożenia pożarowego.

Panele fotowoltaiczne nie generują energii w zimie i w pochmurne dni

Choć faktyczne nasłonecznienie w zimie jest mniejsze niż w okresie letnim, nie oznacza to, że instalacje fotowoltaiczne całkowicie nie generują energii elektrycznej. Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi również przy promieniowaniu rozproszonym (w pochmurne dni). Produkcja spadnie do ok. 5-10% mocy maksymalnej, ale w tym czasie możemy wykorzystać nadwyżki wyprodukowane w lecie i zmagazynowane w sieci. Dzięki net meteringowi, potocznie zwanemu bilansowaniem, możemy odebrać 70-80% zmagazynowanej energii bez opłat.

Instalacje fotowoltaiczne wymagają stałej konserwacji

Instalacje PV są tak projektowane i wykonywane, aby zapewniały użytkownikom możliwie bezobsługową eksploatację. W większości przypadków instalacje fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych elementów. Wpływa to na ich wydłużoną żywotność oraz brak konieczności wykonywania kosztownych i regularnych przeglądów.

Każdy z falowników, który stosujemy czy to Sofar, Fronius czy SolarEdge, posiada narzędzia do autodiagnostyki i za każdym razem gdy rozpoczyna pracę bada warunki pracy zarówno po stronie prądu stałego jak i zmiennego. W razie awarii jest w stanie podać rodzaj usterki i znacząco przyspieszyć proces serwisowy.

Moduły fotowoltaiczne które zamontowane są pod kątem przynajmniej 13 stopni są w stanie w większości przypadków oczyścić się same z pomocą deszczu. Delikatne czyszczenie może być jedynie wymagane w przypadku uporczywych zabrudzeń w rodzaju ptasich odchodów. W takim wypadku najlepiej stosować odpowiednie oprzyrządowanie i pamiętać by nie wykonywać tej czynności w pełnym słońcu.

Zamów bezpłatny Audyt.

Wyślij Zapytanie 731 315 889
Wyślij Zapytanie 731 315 889