Jaki jest koszt instalacji paneli fotowoltaicznych w 2021 roku?

koszt-instalacji-fotowoltaicznej

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny instalacji PV z roku na rok maleją ze względu na coraz większą popularność oraz dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce. Sprawdź, jaki jest koszt instalacji paneli fotowoltaicznych w 2021 roku.

Co wchodzi w skład kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych?

Szacując koszt instalacji fotowoltaicznej, należy uwzględnić przede wszystkim koszt paneli PV, inwertera oraz niezbędnego osprzętu – m.in.: kablami solarnymi okablowania AC i DC, konstrukcji wsporczej, rozłączników oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, wykonania odpowiedniego uziemienia czy wreszcie  w niektórych przypadkach optymalizatorów mocy lub układów akumulatorowych. Nie należy również zapominać o koszcie robót związanych z audytem, zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji PV. Niemniej, największy udział w kosztach (nawet 70%) stanowią panele fotowoltaiczne oraz inwerter.

Od czego zależy cena ogniw fotowoltaicznych i ile one kosztują?

Ceny paneli PV wahają się w zakresie od 500 do nawet 1900 zł. Najczęściej koszt modułów fotowoltaicznych porównywany jest na podstawie kosztu pojedynczego Wp, czyli jednostki mocy znamionowej. Dzięki takiemu porównaniu możemy oszacować, ile zapłacimy za każdy Wp mocy nominalnej panelu PV.

Choć taki sposób porównywania ogniw fotowoltaicznych pozwala oszacować opłacalność zakupu konkretnego modelu paneli PV, to nie uwzględnia on wydajności zapewnianej przez ogniwa. Panele fotowoltaiczne mają różną wydajność, która w znaczący sposób wpływa na faktycznie generowaną moc z danej powierzchni. Wobec tego mniejszy panel o wyższej sprawności jest w stanie wygenerować więcej mocy od droższego i większego panelu zapewniającego mniejszą sprawność.

Reasumując, cena ogniw PV uzależniona jest przede wszystkim od ich wydajności, mocy, gwarancji zapewnianej przez producenta oraz samej marki panelu PV.

W Inovativ stosujemy wyłącznie ogniwa PV zapewniające optymalny stosunek ceny do generowanej mocy, wydajności oraz jakości.  Naszym klientom proponujemy najczęściej sprawdzone ogniwa PV: Bruk-Bet Solar Extreme, SunLink, Hyundai, REC czy LG.

Jaki jest całkowity koszt instalacji paneli fotowoltaicznych?

Moduły fotowoltaiczne są najważniejszym i zdecydowanie najdroższym elementem instalacji PV. Zależnie od mocy, wydajności i marki ogniw PV, ich cena może stanowić nawet powyżej 50% wszystkich kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Niemniej, poza samymi ogniwami PV, należy uwzględnić również koszt inwertera, który przemienia prąd stały generowany przez panele PV w prąd przemienny. Zwykle koszt inwertera stanowi ok. 30% wszystkich kosztów. Inwerter to koszt rzędu od 5000 do nawet 8000 zł. Na cenę falownika wpływa przede wszystkim jego maksymalna moc, sprawność oraz liczba obsługiwanych faz. Naszym klientom najczęściej montujemy sprawdzone inwertery marki Fronius, Sofar oraz SolarEdge

Pozostałe koszty stanowią koszt konstrukcja nośna, okablowanie AC i DC, pozostałe oprzyrządowanie niezbędne do montażu instalacji PV oraz montaż instalacji solarnej wraz z instalacją elektryczną. W ramach tych robót sporządzany jest odpowiedni projekt połączenia wraz z dokumentacją i schematem, a także montaż instalacji PV.

Ile kosztuje montaż fotowoltaicznych w 2021 roku?

Koszt montażu paneli słonecznych zależy od wielu czynników, a jego dokładne oszacowanie możliwe jest wyłącznie po uprzedniej wizji lokalnej oraz wykonaniu audytu przed montażowego.

Jednym z kluczowych czynników determinujących cenę montażu jest nachylenie oraz orientacja dachu, a w konsekwencji sposób montażu paneli PV na konstrukcji wsporczej. Poza tym montaż będzie tym droższy, im trudniejszy będzie dostęp do miejsca montażu paneli PV.

Zamów bezpłatny Audyt.

Wyślij Zapytanie 731 315 889
Wyślij Zapytanie 731 315 889