Jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną?

planowanie-budowy-z-instalacja-fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne jako źródła zielonej energii zyskują na popularności z roku na rok. Budowa tego typu instalacji praktykowana jest zarówno podczas projektowania i stawiania nowych budynków, jak i podczas modernizacji tych już wybudowanych. Będąc w trakcie budowy domu rodzinnego lub obiektu przemysłowego warto wziąć pod uwagę wyposażenie go w instalację fotowoltaiczną. Nasza firma oferuje profesjonalne instalacje fotowoltaiczne dla domu. Jednak trzeba pamiętać, że wymaga to pewnego dostosowania niektórych elementów architektonicznych.

W większości przypadków nie są to jednak inwestycje kapitałochłonne ani problematyczne, a wymagają raczej wzięcia pod uwagę pewnych detali, takich jak:

  • kształt i materiał wykonania dachu,
  • ustawienie domu względem stron świata,
  • zaplanowanie kanałów kablowych,
  • plan ogrodu i bezpośredniego otoczenia domu,
  • miejsce na dodatkowe urządzenia sterujące instalacją,
  • architektura umożliwiająca dostanie się na dach.

Powyższe kwestie nie są dużą przeszkodą, nawet jeśli nie zostaną wzięte pod uwagę podczas projektowania domu, ale mogą później znacząco zwiększyć koszty i stworzyć sporo problemów podczas eksploatacji.

Konstrukcja dachu, a instalacja paneli

Co prawda aktualnie montuje się panele słoneczne nawet na dachach płaskich, ale wymaga to wykorzystania dodatkowych stelaży, które pozwolą zamontować je pod odpowiednim kątem. Taka sytuacja zdecydowanie zwiększy koszty całej instalacji. Według zaleceń producentów, spadek powinien wynosić 30 do 45 stopni. Jeśli więc planuje się montaż paneli w danym budynku, warto dopasować spadek dachu, tak by był na zbliżonym poziomie, a ponadto, aby właśnie tam docelowo można było umiejscowić panele. Sam dach powinien być także tak skonstruowany, by montaż stelaży na panele był wygodny i nie zmuszał do tworzenia skomplikowanych form geometrycznych. Optymalne i stwarzające najmniej problemów w montażu są dachy na planie prostokąta bez dodatkowych okien, świetlików, otworów wentylacyjnych lub kominów.

Sam dach, na którym montuje się panele, może być wykonany z każdego materiału, z którego powszechnie buduje się dachy, jednak optymalne są budynki z dachami z blachodachówki lub gontu bitumicznego. Nie stwarzają one instalatorom żadnych problemów podczas montażu, a także nie uszkadzają się tak szybko podczas samych prac monterskich i konserwacyjnych.

Jak dopasować instalację elektryczną do montażu paneli?

Kolejnym z etapów jest przygotowanie miejsca do rozprowadzenia niezbędnych kabli elektrycznych. Panele muszą mieć dostęp do reszty infrastruktury. Oznacza to, że w przypadku montażu na dachu warto od razu uwzględnić w projekcie dodatkowe rewizje na przeprowadzenie kabli przez dach. Następnie należy uwzględnić miejsce na kable w wiązkach kabli prowadzonych od dachu, aż do docelowego miejsca, w którym będzie zlokalizowany inwerter. Jeśli nie zaplanuje się tych czynności na etapie projektowania i wykańczania domu, później może to nastręczyć wiele problemów. Nie uniemożliwiają one prawidłowego zbudowania instalacji elektrycznej wewnątrz budynku, jednak siłą rzeczy wiążą się z koniecznością przeprowadzania wielu prac związanych rozkuwaniem ścian czy rozbieraniem części dachu.

Eksploatacja paneli fotowoltaicznych zazwyczaj jest bezobsługowa i nie przeprowadza się regularnych prac konserwacyjnych, jednak trzeba pamiętać, że może zajść konieczność do dostania się do poszczególnych paneli. Warto dopasować budowę dachu do tego, by można było swobodnie na niego wejść w celu przeprowadzenia naprawy. Dla efektywności instalacji istotne jest także to, by panele były czyste. W niektórych przypadkach konieczne będzie ich regularne mycie, o czym także należy pamiętać. Wchodzenie na dach w tym celu jest konieczne, gdyż trzeba użyć łagodnych środków myjących. Należy wziąć pod uwagę to, by zapewnić w tym celu możliwość na swobodne podstawienie drabiny lub wysięgnika.

Jeśli panele mają zostać umiejscowione na stelażach znajdujących się poza budynkiem, na przykład w ogrodzie, warto wtedy pomyśleć o doprowadzeniu kabli w gruncie. Oznacza to konieczność zbudowania rewizji w ścianach budynku lub wyprowadzeniu kabli przez rewizję w fundamencie. Takie działania wymagają sporych nakładów pracy, jeśli realizuje się je, gdy budynek jest już gotowy – mając gotowy projekt instalacji na wstępnym etapie budowy, nie będzie z tym żadnego problemu.

Ile miejsca zajmuje osprzęt instalacji fotowoltaicznej?

Cała instalacja fotowoltaiczna nie składa się jedynie z paneli i kabli. Wymaga ona także inwertera, a w niektórych przypadkach również akumulatorów. Jeśli są to duże instalacje fotowoltaiczne, takie urządzenia mogą zająć nieco miejsca, które trzeba zaplanować. Najlepiej zrobić to na etapie wykańczania domu. Wystarczy odpowiednio zaplanowana szafa z wygodnym dostępem. Inwertery służą między innymi do monitorowania produkcji energii elektrycznej, przez co regularne zaglądanie do tego urządzenia będzie niezbędne.

Instalacja fotowoltaiczna, a architektura ogrodowa

Nie bez znaczenia jest także umiejętne zaplanowanie bezpośredniego otoczenia domu. Wysokie drzewa od strony południowej mogą zasłonić panele, co zdecydowanie zmniejszy ich efektywność. Warto wziąć to pod uwagę podczas tworzenia nasadzeń w bezpośrednim otoczeniu domu. Optymalnym rozwiązaniem jest takie, by żadne z drzew znajdujących się niedaleko domu nie rzucało cienia na panele w żadnej porze dnia. Jeśli jest to niemożliwe, to warto zaplanować ogród tak, by panele były odsłonięte przez znaczną część doby. W tym celu niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z danymi na temat tego, jak wysoko rosną drzewa sadzone w ogrodzie, a także, czy jest możliwość ich przycinania.

 

Zamów bezpłatny Audyt.

Wyślij Zapytanie 731 315 889
Wyślij Zapytanie 731 315 889