Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni – jak to zrobić?

fotowoltaika-na-dachu-spoldzielni-mieszkaniowej

Wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe to obiekty zużywające znaczne ilości energii elektrycznej. Inwestując w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne wspólnoty i spółdzielnie mogą nie tylko znacząco obniżyć rachunki za prąd, ale również zwiększyć wartość nieruchomości i atrakcyjność administrowanych obiektów mieszkalnych w oczach obecnych i przyszłych najemców.

Dlaczego wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie powinny zainwestować w fotowoltaikę?

Odpowiedź jest prosta: wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą znacząco zoptymalizować koszty eksploatacji budynków. Już teraz ceny za energię elektryczną są bardzo wysokie, a z roku na rok prąd będzie drożał w zatrważającym tempie. Według analityków IEO największych podwyżek cen prądu należy spodziewać się do roku 2025, niemniej ceny te mają metodycznie rosnąć aż do roku 2040[1].

Wspólnoty mieszkaniowe powinny rozważyć inwestycję w odpowiednio zaprojektowaną i wykonaną instalację fotowoltaiczną, która pozwoli im uniezależnić się od rynkowych wzrostów cen prądu. Tym samym wspólnoty zapewnią mieszkańcom niskie koszty życia, a sobie zagwarantują stabilność i przejrzystość opłat związanych z zarządzaniem obiektami.

Energia elektryczna uzyskiwana z instalacji fotowoltaicznej może być spożytkowana do oświetlania garaży, parkingów, przejść czy klatek schodowych, ogrzewania budynku czy zasilania systemów wentylacji i klimatyzacji oraz wind.

Miejskie budynki mieszkalne zapewniają idealne warunki do montażu instalacji fotowoltaicznych. Brak zacienienia, duża ekspozycja słoneczna, a także mnóstwo wolnej przestrzeni na dachach znacząco ułatwią projekt i montaż fotowoltaiki oraz pozwolą spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym zmaksymalizować wydajność i skuteczność systemów PV.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Opłacalność fotowoltaiki oraz dobór odpowiedniej instalacji PV w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uzależniona jest przede wszystkim od wysokości miesięcznych rachunków za prąd.

Roczne koszty energii elektrycznej ponoszone przez wspólnoty oscylują w granicach 9000 złotych[2]. Przy takim zużyciu prądu rekomendowaną przez nas instalacją fotowoltaiczną jest system o mocy ok. 16-17 kWp, którego szacunkowy koszt wraz z montażem wynosi ok. 65-75 tys. złotych. W przypadku, gdy instalacja PV będzie instalowana na dachu płaskim i zorientowana na południe przy użyciu odpowiednich konstrukcji wsporczych, roczny uzysk energetyczny może wynieść powyżej 15000 kWh.

Przy takich parametrach oraz przy uwzględnieniu rocznego wzrostu cen energii elektrycznej na poziomie 4 proc., inwestycja w fotowoltaikę dla spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej zwróci się już po 9 latach eksploatacji. Co więcej, w kolejnych latach, gdy ceny prądu będą coraz wyższe, inwestor będzie mógł liczyć na szybszy zwrot z inwestycji.

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mogą skorzystać z atrakcyjnego programu rozliczania energii dla prosumentów. Rozliczanie energii w systemie opustu pozwoli uzyskać inwestorom zmaksymalizować efektywności wykorzystania instalacji fotowoltaicznej również w okresach, w których fotowoltaika nie będzie generowała prądu – np. w nocy lub w okresie zimowym. Dzięki net meteringowi nadwyżki wyprodukowanej energii w okresie letnim mogą być oddawane do sieci elektroenergetycznej, aby w późniejszym okresie zimowym odbierać tę energię. Każda 1 kWh wprowadzona do sieci elektroenergetycznej pozwala prosumentowi odebrać 0,8 kWh z sieci. W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 10 kWp z każdej 1 kWh prosumenci mogą odebrać 0,7 kWh z sieci.

Aby uzyskać możliwie dużą opłacalność inwestycji w fotowoltaikę oraz prawidłowo dobrać moc i rozwiązania technologiczne instalacji PV, konieczne jest uprzednie przeprowadzenie audytu energetycznego oraz zweryfikowanie nośności i stanu konstrukcji dachu.

Przed rozpoczęciem prac projektowych nasi specjaliści dokonują symulacji uzysku energetycznego zapewnianego przez instalację fotowoltaiczną przy uwzględnieniu miejsca montażu instalacji, kąta nachylenia ogniw fotowoltaicznych, powierzchni i mocy instalacji, a także jej zorientowania względem południa.

Dzięki dokładnemu audytowi energetycznemu i przedmontażowemu nasza firma jest w stanie zapewnić Państwu instalację fotowoltaiczną precyzyjnie dostosowaną do specyfiki Państwa budynków oraz faktycznego zużycia energii elektrycznej. Nasze realizacje opieramy wyłącznie na sprawdzonych urządzeniach renomowanych firm. Naszym klientom oferujemy m.in. uznane falowniki Fronius, Sofar oraz SolarEdge, jak również monokrystaliczne panele firm: SunLink, Sharp, LG, JaSolar oraz Bruk Bet.

[1]      https://ieo.pl/pl/aktualnosci/1368-raport-prognoza-cen-energii-elektrycznej-do-2040-roku

[2]      https://enerad.pl/oze/fotowoltaika/dla-spoldzielni-wspolnot/

Zamów bezpłatny Audyt.

Wyślij Zapytanie 731 315 889
Wyślij Zapytanie 731 315 889