Po zakończeniu montażu instalacji fotowoltaicznej oraz wykonaniu jej odbioru kolejnym etapem jest podłączenie fotowoltaiki do sieci. W niniejszym artykule wskazujemy, jak prawidłowo podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci elektroenergetycznej krok po kroku.

Jakie instalacje fotowoltaiczne należy podłączyć do sieci?

Do sieci podłącza się zarówno instalacje fotowoltaiczne on-grid, jak i instalacje hybrydowe. Fotowoltaika wykonana w systemie off-grid nie jest podłączana do sieci elektroenergetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna on-grid jest systemem, który jest zaprojektowany w sposób umożliwiający przesyłanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej oraz pobieranie z sieci energii elektrycznej, gdy instalacja fotowoltaiczna nie zaspokaja potrzeb energetycznych budynku – np. w okresie zimowym.

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna stanowi połączenie zalet instalacji on-grid oraz instalacji off-grid. Oznacza to, że nadwyżki energii elektrycznej mogą być kierowane zarówno do sieci dystrybucyjnej, jak i do akumulatorów podłączonych do instalacji.

Jednocześnie fotowoltaiczna instalacja hybrydowa pozwala w znacznym stopniu uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej, pozwalając na czerpanie uprzednio zgromadzonych nadwyżek energii elektrycznej z akumulatorów.

Należy pamiętać, że instalacja hybrydowa wymaga instalacji specjalnego osprzętu, najczęściej dedykowanych baterii akumulatorów. W naszych realizacjach wykorzystujemy m.in. akumulatory i osprzęt marki VICTRON. Jako pierwsi w kraju zamontowaliśmy i uruchomiliśmy inwerter hybrydowy FRONIUS GEN 24 i SOFAR HYD3600-ES.

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci warunkuje możliwość korzystania z systemu net-meteringu, czyli systemu opustów i uzyskania statusu prosumenta. Należy jednak pamiętać, że system opustów obejmuje jedynie instalacje fotowoltaiczne o mocy szczytowej do 50 kW.

Warunki przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci

Aby podłączyć instalację PV do sieci elektroenergetycznej, konieczne jest spełnienie kilku warunków przyłączeniowych sprecyzowanych w ustawie Prawo energetyczne. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci może zostać zgłoszone przez każdy podmiot zdefiniowany w polskim prawie – tj. zarówno przez osobę fizyczną, jak i prawną (firmę, organizację, spółdzielnię czy jednostkę samorządu terytorialnego).

Przyłączenie instalacji PV do sieci elektroenergetycznej może nastąpić na podstawie wniosku do dystrybutora o określenie warunków przyłączenia lub na podstawie zgłoszenia.

Złożenie pierwszego wniosku przyłączeniowego jest niezbędne w przypadku chęci podłączenia instalacji PV o mocy przekraczającej moc przyłączeniową nieruchomości, a także w sytuacji, gdy nieruchomość nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej.

Standardowe zgłoszenie przyłączenia należy zastosować w pozostałych przypadkach, czyli gdy nieruchomość jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, a moc instalacji PV nie przekracza mocy przyłączeniowej nieruchomości.

Podłączenie fotowoltaiki do sieci krok po kroku

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej nie jest przesadnie skomplikowane, a sam schemat postępowania jest niemal identyczny w przypadku każdej z instalacji PV. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy nieruchomość nie jest przyłączona do sieci, konieczne jest najpierw uzyskanie przyłącza energetycznego o mocy, która będzie nie mniejsza niż moc instalacji PV. Poza tym, gdy moc przyłączeniowa nieruchomości jest mniejsza od mocy instalacji PV, konieczne jest uprzednie zgłoszenie zwiększenia mocy przyłączeniowej.

Przyłączenie instalacji PV do sieci elektroenergetycznej warto zaplanować odpowiednio wcześnie, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów. Rekomendujemy, aby planowanie podłączenia instalacji zaplanować co najmniej z 30-dniowym wyprzedzeniem przed odbiorem instalacji fotowoltaicznej.

Krok 1.

Najpierw należy zgromadzić niezbędną dokumentację (dane właściciela, dane techniczne instalacji PV, schemat instalacji elektrycznej, wypis z CEIDG lub KRS w przypadku przedsiębiorstw), która jest potrzebna do złożenia wniosku o podłączenie instalacji PV do sieci.

Po jej zgromadzeniu należy uzupełnić i wysłać wniosek o zgłoszenie mikroinstalacji PV do sieci dystrybucyjnej. We wniosku należy podać informacje dotyczące typu instalacji OZE, jej danych technicznych, mocy maksymalnej i zainstalowanej, liczby i typu wykorzystywanych urządzeń, a także danych instalatora instalacji PV wraz z posiadanymi przez niego uprawnieniami.

Każdy operator dysponuje własnym wzorem wniosku oraz wymaga nieco innego kompletu dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku.

Krok 2.

Po uzupełnieniu i przesłaniu wniosku do operatora ma on 30 dni na jego weryfikację. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia wniosku operator instaluje na swój koszt licznik dwukierunkowy.

Krok 3.

Przed lub po instalacji licznika dwukierunkowego niezbędne jest również podpisanie umowy kompleksowej z operatorem, która będzie precyzować warunki sprzedaży energii elektrycznej, a także warunki dystrybucji prądu do nieruchomości. Jak widać, zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej jest relatywnie proste i nie powinno nastręczyć Państwu większych problemów. Niemniej, z przyjemnością wyręczymy Państwa z tego obowiązku, oferując wsparcie w zgłoszeniu wykonanej przez nas instalacji PV do Państwa operatora.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW