Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki w Polsce, dochodzi do powstawania wielu mitów oraz niedopowiedzeń dotyczących energii produkowanej ze słońca. W tym artykule obalamy najpopularniejsze i najczęściej pokutujące mity dotyczące fotowoltaiki. Jeżeli więc mają Państwo wątpliwości związane z instalacjami fotowoltaicznymi, zachęcamy do lektury.

W Polsce jest za mało słońca

Wiele osób zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę obawia się, że warunki klimatyczne w Polsce nie zapewnią odpowiednio dużej ekspozycji słonecznej, a tym samym nie pozwolą wygenerować panelom fotowoltaicznym odpowiedniej ilości energii elektrycznej.

Na podstawie badań opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki wynika, że średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 W/m2. Wartość ta w zupełności wystarczy do wydajnej produkcji energii elektrycznej ze słońca, a także zapewnia szybki zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną już po kilku latach od jej zakupu.

Należy pamiętać również, że Polska nie różni się znacząco klimatem od naszych zachodnich sąsiadów, którzy są obecnie liderami na skalę światową pod względem ilości funkcjonujących mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne są niebezpieczne

Jeden z popularniejszych mitów o instalacjach fotowoltaicznych dotyczy znacznego ryzyka powstania pożaru wywołanego zwarciem w instalacji PV.

Choć w Polsce trudno uzyskać dane dotyczące pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne, to możemy posłużyć się danymi zebranymi na terenie Niemiec. W samym 2015 roku na 1,3 miliona instalacji fotowoltaicznych w zaledwie 430 miał miejsce pożar. Przy czym w ciągu ostatnich 5 lat technologia fotowoltaiczna dynamicznie się rozwinęła, zapewniając inwestorom nie tylko o wiele większą wydajność i trwałość instalacji PV, ale również o wiele większe bezpieczeństwo ich eksploatacji.

Odpowiednio zaprojektowane i zamontowane instalacje fotowoltaiczne nie stanowią zagrożenia pożarowego.

Panele fotowoltaiczne nie generują energii w zimie i w pochmurne dni

Choć faktyczne nasłonecznienie w zimie jest mniejsze niż w okresie letnim, nie oznacza to, że instalacje fotowoltaiczne całkowicie nie generują energii elektrycznej. Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi również przy promieniowaniu rozproszonym (w pochmurne dni). Produkcja spadnie do ok. 5-10% mocy maksymalnej, ale w tym czasie możemy wykorzystać nadwyżki wyprodukowane w lecie i zmagazynowane w sieci. Dzięki net meteringowi, potocznie zwanemu bilansowaniem, możemy odebrać 70-80% zmagazynowanej energii bez opłat.

Instalacje fotowoltaiczne wymagają stałej konserwacji

Instalacje PV są tak projektowane i wykonywane, aby zapewniały użytkownikom możliwie bezobsługową eksploatację. W większości przypadków instalacje fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych elementów. Wpływa to na ich wydłużoną żywotność oraz brak konieczności wykonywania kosztownych i regularnych przeglądów.

Każdy z falowników, który stosujemy czy to Sofar, Fronius czy SolarEdge, posiada narzędzia do autodiagnostyki i za każdym razem gdy rozpoczyna pracę bada warunki pracy zarówno po stronie prądu stałego jak i zmiennego. W razie awarii jest w stanie podać rodzaj usterki i znacząco przyspieszyć proces serwisowy.

Moduły fotowoltaiczne które zamontowane są pod kątem przynajmniej 13 stopni są w stanie w większości przypadków oczyścić się same z pomocą deszczu. Delikatne czyszczenie może być jedynie wymagane w przypadku uporczywych zabrudzeń w rodzaju ptasich odchodów. W takim wypadku najlepiej stosować odpowiednie oprzyrządowanie i pamiętać by nie wykonywać tej czynności w pełnym słońcu.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW