Wielu inwestorów zastanawia się, jaka jest realna wydajność oraz żywotność współcześnie produkowanych paneli fotowoltaicznych. Obecnie najstarszy i wciąż funkcjonujący moduł PV ma ponad 60 lat, od tego czasu technologia fotowoltaiczna znacząco się rozwinęła, oferując inwestorom o wiele wydajniejsze i wytrzymalsze ogniwa.

Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność modułów PV uzależniona jest od wielu czynników – m.in. od parametrów ogniw PV czy miejsca i sposobu ich montażu. Wśród najważniejszych parametrów mający kluczowy wpływ na realną wydajność paneli PV należy wymienić ich moc nominalną oraz sprawność, a także uzysk energetyczny wynikający z warunków atmosferycznych panujących w Polsce.

Każdy 1 kWp prawidłowo dobranej i zamontowanej instalacji PV w polskim klimacie jest w stanie wygenerować ok. 1000 kWh energii elektrycznej w skali roku. Niemniej, jak wspomniano, na uzysk energetyczny wpływa wiele zewnętrznych czynników.

Sprawność paneli PV

Wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze uzależniona jest od ich sprawności. Sprawność panelu PV określa, jak wiele energii słonecznej ogniwo fotowoltaiczne jest w stanie przekształcić na energię elektryczną. Sprawność określana jest jako współczynnik procentowy. Oblicza się ją i w tzw. ustandaryzowanych warunkach testowych, czyli przy nasłonecznieniu paneli PV promieniowaniem słonecznym na poziomie 1000 W/m2 w temperaturze 25oC.

Współcześnie stosowane monokrystaliczne panele PV są w stanie zapewnić sprawność na poziomie do 20-22%, a panele polikrystaliczne do 16-18%. Przykładowo wykorzystywane przez naszą firmę podczas realizacji panele monokrystaliczne SunLink 345 W zapewniają sprawność na poziomie 20,44%.

Moc nominalna

Moc nominalna ogniw fotowoltaicznych określana jest w kilowatopikach [kWp]. Parametr ten determinuje wydajność ogniw PV w warunkach testowych. Należy jednak zwrócić uwagę, że nasłonecznienie i temperatura w warunkach testowych są stałe, a podczas realnej eksploatacji czynniki te ulegają zmianom. Najczęściej dostępne na rynku ogniwa PV zapewniają moc nominalną w zakresie 300-370 Wp.

Przykładowo, stosowane przez naszą firmę podczas realizacji moduły BEM-320 W Solar Extreme firmy Bruk-Bet zapewniają moc w zakresie 320 Wp. Zatem, tego typu ogniwo zamontowane na dachu z każdego 1000 W energii solarnej powinno wygenerować 320 W energii elektrycznej w warunkach odpowiadających testowym.

Niemniej, na moc nominalną, a w konsekwencji na wydajność ogniw fotowoltaicznych wpływają również zróżnicowane warunki atmosferyczne takie jak nasłonecznienie, temperatura oraz opady. Poza tym rzeczywista wydajność instalacji PV zależy również od montażu instalacji – nachylenia dachu, orientacji paneli względem południa oraz od ewentualnego zacienienia powierzchni modułów PV.

Spadek wydajności ogniw PV w czasie eksploatacji

W aspekcie wydajności ogniw fotowoltaicznych należy również wspomnieć o spadku ich wydajności w czasie eksploatacji. Zjawisko to wynika pośrednio z utraty mocy paneli PV wynikającej z ich degradacji.

Jest to naturalny proces. Współcześnie produkowane i prawidłowo zamontowane panele PV tracą nie mniej niż 0,3-0,5% mocy nominalnej w ciągu roku. Największy spadek wydajności ogniw fotowoltaicznych przypada na pierwszy rok ich eksploatacji i może dochodzić nawet do 5%. Po ok. 3 latach tempo strat mocy znacząco maleje.

Warto również wspomnieć, że każdy z producentów paneli PV zapewnia minimum 25-letnią gwarancję na uzysk, która chroni inwestora w przypadku nadmiernego spadku wydajności panelu PV.

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność oraz jej utrata w czasie są jednymi z istotniejszych aspektów warunkujących opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Podobnie na tę opłacalność wpływa żywotność paneli fotowoltaicznych, która wynika z degradacji ogniw pod wpływem oddziaływania na moduły PV zmiennych warunków atmosferycznych oraz temperatury.

Poprzednie generacje ogniw fotowoltaicznych zapewniały żywotność na poziomie minimum 25 lat. Obecnie produkowane panele PV są produkowane z nowszych materiałów oraz przy zastosowaniu bardziej innowacyjnych procesów technologicznych, dzięki czemu zapewniają one nie tylko większą żywotność, ale i lepsze parametry techniczne.

Niemniej, ogniwa PV nowej generacji montowane są na rynku dopiero od paru lat, wobec czego trudno wskazać ich faktyczną żywotność. Jednakże branżowi eksperci, według przeprowadzonych niezależnych testów, szacują, że panele fotowoltaiczne z grupy czołowych producentów są w stanie zapewnić żywotność nawet do 40 lat.

Niezależnie od warunków czy sposobu montażu instalacji fotowoltaicznej, ogniwa PV nie powinny tracić rocznie więcej, jak 0,5% mocy znamionowej, a po 25 latach eksploatacji ich moc maksymalna nie powinna spaść poniżej 80%. Aby zapewnić inwestorom bezpieczną eksploatację instalacji fotowoltaicznych, producenci ogniw zapewniają gwarancję na uzysk, czyli gwarancję wydajności.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW