Instalacje fotowoltaiczne jako źródła zielonej energii zyskują na popularności z roku na rok. Budowa tego typu instalacji praktykowana jest zarówno podczas projektowania i stawiania nowych budynków, jak i podczas modernizacji tych już wybudowanych. Będąc w trakcie budowy domu rodzinnego lub obiektu przemysłowego warto wziąć pod uwagę wyposażenie go w instalację fotowoltaiczną. Jednak trzeba pamiętać, że wymaga to pewnego dostosowania niektórych elementów architektonicznych.

W większości przypadków nie są to jednak inwestycje kapitałochłonne ani problematyczne, a wymagają raczej wzięcia pod uwagę pewnych detali, takich jak:

  • kształt i materiał wykonania dachu,
  • ustawienie domu względem stron świata,
  • zaplanowanie kanałów kablowych,
  • plan ogrodu i bezpośredniego otoczenia domu,
  • miejsce na dodatkowe urządzenia sterujące instalacją,
  • architektura umożliwiająca dostanie się na dach.

Powyższe kwestie nie są dużą przeszkodą, nawet jeśli nie zostaną wzięte pod uwagę podczas projektowania domu, ale mogą później znacząco zwiększyć koszty i stworzyć sporo problemów podczas eksploatacji.

Konstrukcja dachu, a instalacja paneli

Co prawda aktualnie montuje się panele słoneczne nawet na dachach płaskich, ale wymaga to wykorzystania dodatkowych stelaży, które pozwolą zamontować je pod odpowiednim kątem. Taka sytuacja zdecydowanie zwiększy koszty całej instalacji. Według zaleceń producentów, spadek powinien wynosić 30 do 45 stopni. Jeśli więc planuje się montaż paneli w danym budynku, warto dopasować spadek dachu, tak by był na zbliżonym poziomie, a ponadto, aby właśnie tam docelowo można było umiejscowić panele. Sam dach powinien być także tak skonstruowany, by montaż stelaży na panele był wygodny i nie zmuszał do tworzenia skomplikowanych form geometrycznych. Optymalne i stwarzające najmniej problemów w montażu są dachy na planie prostokąta bez dodatkowych okien, świetlików, otworów wentylacyjnych lub kominów.

Sam dach, na którym montuje się panele, może być wykonany z każdego materiału, z którego powszechnie buduje się dachy, jednak optymalne są budynki z dachami z blachodachówki lub gontu bitumicznego. Nie stwarzają one instalatorom żadnych problemów podczas montażu, a także nie uszkadzają się tak szybko podczas samych prac monterskich i konserwacyjnych.

Jak dopasować instalację elektryczną do montażu paneli?

Kolejnym z etapów jest przygotowanie miejsca do rozprowadzenia niezbędnych kabli elektrycznych. Panele muszą mieć dostęp do reszty infrastruktury. Oznacza to, że w przypadku montażu na dachu warto od razu uwzględnić w projekcie dodatkowe rewizje na przeprowadzenie kabli przez dach. Następnie należy uwzględnić miejsce na kable w wiązkach kabli prowadzonych od dachu, aż do docelowego miejsca, w którym będzie zlokalizowany inwerter. Jeśli nie zaplanuje się tych czynności na etapie projektowania i wykańczania domu, później może to nastręczyć wiele problemów. Nie uniemożliwiają one prawidłowego zbudowania instalacji elektrycznej wewnątrz budynku, jednak siłą rzeczy wiążą się z koniecznością przeprowadzania wielu prac związanych rozkuwaniem ścian czy rozbieraniem części dachu.

Eksploatacja paneli fotowoltaicznych zazwyczaj jest bezobsługowa i nie przeprowadza się regularnych prac konserwacyjnych, jednak trzeba pamiętać, że może zajść konieczność do dostania się do poszczególnych paneli. Warto dopasować budowę dachu do tego, by można było swobodnie na niego wejść w celu przeprowadzenia naprawy. Dla efektywności instalacji istotne jest także to, by panele były czyste. W niektórych przypadkach konieczne będzie ich regularne mycie, o czym także należy pamiętać. Wchodzenie na dach w tym celu jest konieczne, gdyż trzeba użyć łagodnych środków myjących. Należy wziąć pod uwagę to, by zapewnić w tym celu możliwość na swobodne podstawienie drabiny lub wysięgnika.

Jeśli panele mają zostać umiejscowione na stelażach znajdujących się poza budynkiem, na przykład w ogrodzie, warto wtedy pomyśleć o doprowadzeniu kabli w gruncie. Oznacza to konieczność zbudowania rewizji w ścianach budynku lub wyprowadzeniu kabli przez rewizję w fundamencie. Takie działania wymagają sporych nakładów pracy, jeśli realizuje się je, gdy budynek jest już gotowy – mając gotowy projekt instalacji na wstępnym etapie budowy, nie będzie z tym żadnego problemu.

Ile miejsca zajmuje osprzęt instalacji fotowoltaicznej?

Cała instalacja fotowoltaiczna nie składa się jedynie z paneli i kabli. Wymaga ona także inwertera, a w niektórych przypadkach również akumulatorów. Jeśli są to duże instalacje fotowoltaiczne, takie urządzenia mogą zająć nieco miejsca, które trzeba zaplanować. Najlepiej zrobić to na etapie wykańczania domu. Wystarczy odpowiednio zaplanowana szafa z wygodnym dostępem. Inwertery służą między innymi do monitorowania produkcji energii elektrycznej, przez co regularne zaglądanie do tego urządzenia będzie niezbędne.

Instalacja fotowoltaiczna, a architektura ogrodowa

Nie bez znaczenia jest także umiejętne zaplanowanie bezpośredniego otoczenia domu. Wysokie drzewa od strony południowej mogą zasłonić panele, co zdecydowanie zmniejszy ich efektywność. Warto wziąć to pod uwagę podczas tworzenia nasadzeń w bezpośrednim otoczeniu domu. Optymalnym rozwiązaniem jest takie, by żadne z drzew znajdujących się niedaleko domu nie rzucało cienia na panele w żadnej porze dnia. Jeśli jest to niemożliwe, to warto zaplanować ogród tak, by panele były odsłonięte przez znaczną część doby. W tym celu niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z danymi na temat tego, jak wysoko rosną drzewa sadzone w ogrodzie, a także, czy jest możliwość ich przycinania.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW