Montaż instalacji fotowoltaicznej możliwy jest wyłącznie na odpowiednio sprawdzonym i przygotowanym dachu. W przypadku, gdy dach budynku nie zapewnia odpowiedniej ekspozycji instalacji PV lub gdy jego konstrukcja nie umożliwia montażu instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest zdecydowanie się na zamontowanie paneli PV w innym miejscu – np. na gruncie. W jaki sposób sprawdzić dach pod instalację fotowoltaiczną?

Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania dachu?

Wśród kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, planując montaż instalacji fotowoltaicznej, zalicza się przede wszystkim orientację dachu względem stron świata, jego konstrukcję, kondycję, i nośność więźby dachowej, lukarny i ich rozmieszczenie oraz ilość spadków połaci.

Poza tym istotne jest również zweryfikowanie zacienienia połaci dachowej przez sąsiadującą z budynkiem zabudowę, a także określenie powierzchni połaci dachu, która może być przeznaczona na montaż ogniw PV. Na konfigurację i sposób usytuowania instalacji PV mają wpływ również wywietrzniki, kominy oraz okna dachowe. Należy również wziąć pod uwagę ew. instalację odgromową.

Weryfikacja przestrzeni montażowej na dachu

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w ramach sprawdzenia dachu pod instalację fotowoltaiczną, jest zrealizowanie pomiarów przestrzeni montażowej. W ramach pomiarów należy również zweryfikować odległość i lokalizację przeszkód zacieniających zlokalizowanych na dachu oraz w najbliższym sąsiedztwie budynku. Takimi przeszkodami mogą być m.in.: komin, anteny, sąsiadujące budynki, słupy elektroenergetyczne czy drzewa.

Dzięki zweryfikowaniu i zmierzeniu przestrzeni montażowej możliwe jest dokładne rozplanowanie obszaru i sposobu rozlokowania modułów PV, a także ograniczenie wpływu zacienienia na moc i wydajność instalacji PV. Na tym etapie należy także określić azymut południowego obszaru dachu, a także kąta nachylenia połaci dachu względem gruntu.

Sprawdzenie rodzaju i stanu pokrycia dachowego

Nie bez znaczenia jest również rodzaj i kondycja pokrycia dachowego. Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to dodatkowe obciążenie dla konstrukcji dachu. Już instalacja PV o mocy ok. 3 kWp waży co najmniej 240 160 kg, a instalacja o mocy 5 kWp może ważyć nawet powyżej 350 kg.

Dlatego też przed montażem instalacji fotowoltaicznej, należy określić, czy więźba dachowa oraz poszycie dachu będą w stanie bezproblemowo utrzymać instalację PV oraz pozwolą na bezpieczną eksploatację instalacji solarnej.

Jeżeli pokrycie dachowe wykonane z blachy trapezowej albo blachodachówki jest pokryte śladami korozji, wówczas konieczne jest ich odpowiednie oczyszczenie i zaimpregnowanie lub wymiana przerdzewiałych elementów. Podobnie z dachówką betonową i ceramiczną – jeśli elementy te są popękane, przed montażem instalacji PV, należy wymienić je na nowe.

Więźba dachowa musi być w odpowiedniej kondycji. Krokwie nie mogą być spleśniałe czy spróchniałe, bowiem montaż instalacji PV na tak osłabionej więźbie dachowej może skutkować nawet katastrofą budowlaną.

Optymalne warunki montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu

Optymalne warunki zabudowy instalacji solarnej występują wówczas, gdy ogniwa PV mogą być skierowane na południe, a ich nachylenie względem gruntu oscyluje na poziomie 30-40o.

Panele fotowoltaiczne powinny być rozmieszczone na dachu w sposób regularny i tak, aby pokryć możliwie duży obszar dachu o największej ekspozycji słonecznej. Należy przy tym zwrócić uwagę na obszary mogące podlegać zacienieniu i tak dobrać układ paneli by w możliwie jak największym stopniu wyeliminować zagrożenie. Standardowo instalacje fotowoltaiczne o mocy 3-5 kWp zajmują powierzchnię 15-30 m2.

Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest utrudniony lub niemożliwy?

Jeżeli połać dachu jest znacząco odchylona od osi wschód-zachód w kierunku północnym od kierunku południowego lub gdy konstrukcja dachu w istotny sposób utrudnia montaż instalacji fotowoltaicznej, koszt montażu będzie wyższy, a możliwa do uzyskania moc z instalacji niższa. Co więcej, montaż instalacji PV mogą utrudnić liczne zacienienia występujące na połaci dachu lub obecność okien dachowych, lukarn lub wywietrzników uniemożliwiających montaż paneli. Wówczas konieczne będzie grupowanie modułów fotowoltaicznych w celu uzyskania możliwie dużej ekspozycji słonecznej przez ogniwa.

Jeżeli dach budynku będzie dysponował skrajnie małą powierzchnią (mniejszą od 5 m2), na której możliwe byłoby umiejscowienie paneli fotowoltaicznych, wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie montaż paneli na gruncie lub na dachu innego budynku. Podobnie w przypadku, gdy konstrukcja dachu nie będzie w stanie wytrzymać ciężaru instalacji fotowoltaicznej. Wówczas konieczne będzie uprzednie naprawienie elementów konstrukcyjnych lub wybranie innego miejsca montażu instalacji PV.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW