Tylko odpowiednio zamontowane panele fotowoltaiczne zapewnią wydajną i efektywną pracę instalacji fotowoltaicznej, a w konsekwencji zapewnią szybki zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Zdecydowanie najczęściej realizowany jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu oraz opcjonalnie na gruncie. Niemniej, moduły PV mogą być także instalowane m.in. na wiatach, a nawet na pojazdach.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Optymalnym miejscem na montaż instalacji fotowoltaicznej jest dach budynku. Powinien on zapewniać odpowiednio dużą powierzchnię do zamontowania paneli PV. W warunkach optymalnych powinien być zorientowany w kierunku południowym oraz mieć kąt nachylenia w zakresie 30-40o.

Poza tym dach, na którym montuje się instalację fotowoltaiczną, musi być wykonany z trwałej i mocnej konstrukcji, która wytrzyma dodatkowe obciążenie wynikające z montażu instalacji PV. W dobrej kondycji powinno być także poszycie dachowe, które powinno być wolne od korozji, pęknięć lub innych uszkodzeń mechanicznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Każde nachylenie połaci z zakresu 15-50o oraz orientacja od 270o do 90 o czyli od zachodniej do wschodniej dla dachów skośnych pozwala na zainstalowanie modułów fotowoltaicznych i zachowanie wysokiej wydajności instalacji. Jednakże pamiętać należy, że sprawność instalacji będzie tym większa im bardziej parametry połaci będą spełniać warunki optymalne.

Jeżeli Dach jest skierowany na zachód lub wschód warto rozważyć instalacje paneli na przeciwległej połaci. Wtedy mamy do czynienia z układem dwuobwodowym wschód-zachód, który jest w stanie osiągnąć nawet 85% sprawności instalacji w warunkach optymalnych. Jedyne strony świata których unikamy to oczywiście północ, północny wschód i zachód. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia właśnie z dachami skośnymi o nachyleniu większym niż 15o. Sprawność modułów zainstalowanych w takich orientacjach spada znacznie poniżej 70% i tym samym negatywnie wpływa na czas zwrotu instalacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Na dachach płaskich orientacja względem świata praktycznie nie ma znaczenia. Domyślnie stosujemy konstrukcję pochylającą balastową lub kotwioną o nachyleniu co najmniej 13. Możemy ją skierować na południe lub jeżeli geometria dachu na to nie pozwala w prostopadłych do krawędzi dachu rzędach możliwie jak najbardziej skierowanych na południe. Dobór konstrukcji pochylającej jest ściśle związany z rodzajem konstrukcji i pokrycia dachu i na dużych obiektach często wymaga dodatkowych ekspertyz.

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie

Do pokryć bitumicznych w rodzaju papa, gont bitumiczny (na pełnym deskowaniu lub płycie OSB) dobieramy mocowania, które zapewnią odpowiednią szczelność, wytrzymałość na podmuchy wiatru oraz odpowiednią wentylację i swobodny odpływ wody. Nie mają tutaj więc zastosowania mocowania dwugwintowe do krokwiowe czy mostkami trapezowymi. Stosujemy w tym przypadku uszy wykonane ze stali nierdzewnej mocowane wielopunktowo do przeszycia dachu dodatkowo uszczelnione bitumiczną masą dekarską, aby z jednej strony zapewnić maksymalną szczelność mocowania jak i jego odporność na wyrwanie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce

W przypadku pokryć z blachodachówki stosujemy wkręty do krokwiowe z uszczelką zabezpieczającą przejście przez blachę. W wariancie z blachą trapezową lepszym rozwiązaniem są mostki trapezowe z uszczelką EPDM przykręcane bezpośrednio do blachy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce ceramicznej

Montaż konstrukcji pod panele na dachu pokrytym dachówką ceramiczną bądź betonową należy do najbardziej pracochłonnych i trudnych. Wymaga bowiem przytwierdzenia mocowań do konstrukcji dachu w taki sposób, by z jednej strony nie przenosić obciążeń bezpośrednio na dachówkę (możliwe uszkodzenie), a z drugiej zachować szczelność i integralność pokrycia. Mocowanie nie może „leżeć” na dachówkach (popularne uchwyty typu „S”). Musi też swobodnie przechodzić przez zamki dachówek, co z kolei wymaga ich podszlifowania.

Montaż paneli fotowoltaicznych na wiacie

Jeżeli dach budynku nie zapewnia odpowiedniej powierzchni lub jego konstrukcja uniemożliwia zaimplementowania ogniw fotowoltaicznych, alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie paneli fotowoltaicznych na wiacie garażowej lub gospodarczej. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać konstrukcję już posadowionej wiaty, ograniczając koszty wynikające z konieczności zakupu konstrukcji wsporczej ogniw fotowoltaicznych. Montując panele PV na wiatach, należy zwrócić uwagę na ich nośność oraz sztywność i trwałość konstrukcyjną.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to alternatywny sposób montażu gdy z różnych przyczyn nie mogą być zainstalowane na dachu budynku. Należy pamiętać, że cena montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie może być większa, niż montaż takiej samej instalacji na dachu budynku. Przyczyną jest konieczność inwestycji w odpowiednią konstrukcję wsporczą ogniw PV. Niemniej, montaż na gruncie jest zdecydowanie łatwiejszy i pozwala na późniejszą łatwiejszą konserwację instalacji PV.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW