Rolnictwo jest jednym z sektorów gospodarczych, który jest wyjątkowo zależny od warunków atmosferycznych – w tym od ilości słonecznych dni. Dlaczego więc nie wykorzystać energii słonecznej do zminimalizowania kosztów prądu zużywanego na utrzymywanie gospodarstwa rolnego? Sprawdź, czy powinieneś zainwestować w nowoczesną instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika dla rolnika – to się opłaca

Korzyści wynikające z inwestycji w instalacje fotowoltaiczne przez gospodarstwa rolne sprowadzają się nie tylko do znacznej redukcji kosztów użytkowanej energii elektrycznej – choć oczywiście stanowią one główny argument przemawiający za tego rodzaju inwestycją.

Polskie warunki klimatyczne oraz średnioroczne nasłonecznienie oscylujące w granicach 950-1150 kWh/m2 pozwalają z każdego 1 kWp instalacji fotowoltaicznej wygenerować w ciągu roku 900-950 kWh energii elektrycznej.

Dzięki relatywnie niskiej temperaturze powietrza w ciągu roku w klimacie umiarkowanym ogniwa PV nie ulegają tak znacznemu nagrzewaniu się, jak ma to miejsce w cieplejszych krajach. Pozwala to ograniczyć straty elektryczne wynikające z rosnącej rezystancji ogniw PV. Terytorium Polski jest wyjątkowo korzystne pod względem klimatycznym do inwestycji w systemy fotowoltaiczne.

Inną istotną korzyścią przemawiającą za inwestycją w systemy PV przez rolników jest poszerzenie możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii do usprawniania codziennej pracy i rozwoju gospodarstwa, co jest pozytywnie postrzegane przy rozpatrywaniu wniosków o dopłaty rolne.

Nie bez znaczenia pozostaje również o wiele mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne – w tym na lokalną faunę oraz dobrostan zwierząt. Produkcja energii elektrycznej przy wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych pozwala wpłynąć na zwiększenie neutralności klimatycznej sektora produkcji rolnej. Warto zaznaczyć, że jest on jedną z gałęzi gospodarki najbardziej obciążających środowisko naturalne.

Symulacja zysków z fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Załóżmy, że Państwo Nowak prowadzą średniej wielkości gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego. W ciągu roku budynki gospodarcze zużywają 40 000 kWh. Koszt takiej ilości energii przy cenie prądu na poziomie 0,66 zł za 1 kWh wyniesie 26 400 zł rocznie.

Aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa, konieczne jest zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 50 kWp. Koszt takiego systemu PV wyniesie ok. 150 000 złotych. Instalacja fotowoltaiczna wygeneruje roczny uzysk energetyczny, który pozwoli zaoszczędzić gospodarstwu Nowaków nawet 22 000 – 24 000 zł rocznie.

Mimo znacznego kosztu inwestycyjnego instalacja fotowoltaiczna zwróci się w czasie ok. 6-8 lat. Po uzyskaniu dotacji lub dopłat, czas ten może ulec skróceniu. Po 25-ciu latach bezawaryjnej pracy instalacji fotowoltaicznej łączne zyski wyniosą nawet 400 000 – 500 000 zł – zależnie od tempa wzrostu cen prądu.

Instalacja fotowoltaiczna na nieużytkach rolnych

Specyfika branży rolniczej zapewnia dostęp do obszarów nieużytków rolnych, które mogą zostać zagospodarowane pod rozległe instalacje fotowoltaiczne montowane na gruncie. Dzięki temu rolnicy zyskują możliwość optymalnego wykorzystania posiadanej lub dzierżawionej ziemi w celu zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania kosztów zużywanej energii elektrycznej.

Na montaż konstrukcji wsporczej systemu fotowoltaicznego zasilającego w energię elektryczną gospodarstwo rolne można przeznaczyć również wydzielony obszar pól oraz pastwisk.

Warto zaznaczyć, że rolnicy mogą zostać prosumentami. Warunkiem jest dysponowanie umową na zakup energii podpisanej z dystrybutorem oraz wykazanie, że produkowana energia elektryczna zużywana jest wyłącznie w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego oraz rolnego.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW