[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.22″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” z_index_tablet=”500″ text_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” text_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” text_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” link_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” link_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” link_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” ul_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” ul_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” ul_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” ol_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” ol_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” ol_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” quote_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” quote_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” quote_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_2_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_2_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_2_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_3_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_3_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_3_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_4_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_4_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_4_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_5_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_5_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_5_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_6_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_6_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_6_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” box_shadow_horizontal_tablet=”0px” box_shadow_vertical_tablet=”0px” box_shadow_blur_tablet=”40px” box_shadow_spread_tablet=”0px”]

Na wstępie od razu rozwiejemy wszystkie wątpliwości: kolektory słoneczny (solary) i panele fotowoltaiczne to nie są rozwiązania alternatywne. Technologie te mają odmienne funkcje. W największym skrócie: kolektory słoneczne wykorzystują promienie słońca, by ogrzać wodę, natomiast panele fotowoltaiczne – by wyprodukować darmowy prąd elektryczny.

 

Podobne „paliwo”, odmienne działanie

Powodem, dla którego wiele osób uznaje solary i fotowoltaikę za to samo, jest to, że obie technologie wykorzystują promienie słoneczne. Prowadzi to do dalszych podobieństw: zbliżonego wyglądu czy montażu na dachach. Jednak kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną w zupełnie inny sposób.

Solary wykorzystują promienie słoneczne do ogrzania krążącego w urządzeniu płynu, zwykle roztworu glikolu. Płyn ten jest następnie transportowany do zasobnika, gdzie oddaje zmagazynowane ciepło wodzie użytkowej, ogrzewając ją. W ten sposób można ogrzewać dom, dostarczyć gorącą wodę do kąpieli lub utrzymywać optymalną temperaturę w basenie.

Panele fotowoltaiczne działają w zupełnie inny sposób – nie ma tu roztworu glikolu ani zasobników. Zasadę działania opisaliśmy dokładnie w naszej Bazie Wiedzy. Efektem działania paneli jest prąd elektryczny, który można wykorzystać całkowicie dowolnie: chociażby na ogrzewanie, i na zasilanie sprzętów czy oświetlenie.

 

Kiedy kolektor, a kiedy panele? A może naraz?

Ogólna zasada mówi, że kolektory mają nam dostarczyć ciepłej wody, a fotowoltaika – darmowej energii elektrycznej. Dlatego o ile dysponujemy odpowiednią przestrzenią, nie ma przeciwwskazań, by zamontować i solary, i panele. W większości przypadków jednak powierzchnia optymalna do montażu urządzeń jest ograniczona, dlatego należy zdecydować się na rozwiązanie lepsze.

Kolektory najlepiej działają w okresie wiosna-jesień. Latem uzyskujemy z nich najwięcej ciepłej wody – choć, paradoksalnie, w polskim klimacie najmniej jej wtedy potrzebujemy. Zimą solary generują niewielką ilość ciepła: powodem są niskie temperatury i mniejsze nasłonecznienie. Nie może to być więc jedyny sposób ogrzewania domu.

Panele, podkreślamy, produkują darmowy prąd, który można spożytkować w dowolny sposób. Zimą ich wydajność jest znacznie lepsza, niż solarów – niskie temperatury pozytywnie wpływają na krzem znajdujący się w instalacji.

Upraszczając:

  • solary „produkują” ciepłą wodę – najlepiej latem, niewystarczająco zimą;
  • fotowoltaika wytwarza prąd – i jest instalacją całoroczną.

Bardziej uniwersalne jest więc to drugie rozwiązanie – i to je zdecydowanie polecamy.

 

Mylące nazewnictwo

Zwracajmy szczególną uwagę na nazwy, jakich używamy. W internecie można natrafić na pytania o baterie słoneczne, kolektory fotowoltaiczne lub słoneczne elektryczne. Warto o tym pamiętać, gdy zastanawiamy się nad montażem nowej, wydajnej i ekologicznej instalacji elektrycznej: inaczej możemy otrzymać coś, co nie spełni naszych wymagań ani potrzeb.

Zamiast zakończenia: kolektory słoneczne fotowoltaiczne?
Nie ma czegoś takiego!

[/et_pb_text][et_pb_button button_url=”tel:+48731315889″ button_text=”Zadzwoń i zapytaj – tel. +48 731 315 889″ button_alignment=”center” _builder_version=”4.4.8″ hover_enabled=”0″ z_index_tablet=”500″ button_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” button_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” button_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” box_shadow_horizontal_tablet=”0px” box_shadow_vertical_tablet=”0px” box_shadow_blur_tablet=”40px” box_shadow_spread_tablet=”0px” admin_label=”Przycisk”][/et_pb_button][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]