Na wstępie od razu rozwiejemy wszystkie wątpliwości: kolektory słoneczny (solary) i panele fotowoltaiczne to nie są rozwiązania alternatywne. Technologie te mają odmienne funkcje. W największym skrócie: kolektory słoneczne wykorzystują promienie słońca, by ogrzać wodę, natomiast panele fotowoltaiczne – by wyprodukować darmowy prąd elektryczny.

 

Podobne „paliwo”, odmienne działanie

Powodem, dla którego wiele osób uznaje solary i fotowoltaikę za to samo, jest to, że obie technologie wykorzystują promienie słoneczne. Prowadzi to do dalszych podobieństw: zbliżonego wyglądu czy montażu na dachach. Jednak kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną w zupełnie inny sposób.

Solary wykorzystują promienie słoneczne do ogrzania krążącego w urządzeniu płynu, zwykle roztworu glikolu. Płyn ten jest następnie transportowany do zasobnika, gdzie oddaje zmagazynowane ciepło wodzie użytkowej, ogrzewając ją. W ten sposób można ogrzewać dom, dostarczyć gorącą wodę do kąpieli lub utrzymywać optymalną temperaturę w basenie.

Panele fotowoltaiczne działają w zupełnie inny sposób – nie ma tu roztworu glikolu ani zasobników. Zasadę działania opisaliśmy dokładnie w naszej Bazie Wiedzy. Efektem działania paneli jest prąd elektryczny, który można wykorzystać całkowicie dowolnie: chociażby na ogrzewanie, i na zasilanie sprzętów czy oświetlenie.

 

Kiedy kolektor, a kiedy panele? A może naraz?

Ogólna zasada mówi, że kolektory mają nam dostarczyć ciepłej wody, a fotowoltaika – darmowej energii elektrycznej. Dlatego o ile dysponujemy odpowiednią przestrzenią, nie ma przeciwwskazań, by zamontować i solary, i panele. W większości przypadków jednak powierzchnia optymalna do montażu urządzeń jest ograniczona, dlatego należy zdecydować się na rozwiązanie lepsze.

Kolektory najlepiej działają w okresie wiosna-jesień. Latem uzyskujemy z nich najwięcej ciepłej wody – choć, paradoksalnie, w polskim klimacie najmniej jej wtedy potrzebujemy. Zimą solary generują niewielką ilość ciepła: powodem są niskie temperatury i mniejsze nasłonecznienie. Nie może to być więc jedyny sposób ogrzewania domu.

Panele, podkreślamy, produkują darmowy prąd, który można spożytkować w dowolny sposób. Zimą ich wydajność jest znacznie lepsza, niż solarów – niskie temperatury pozytywnie wpływają na krzem znajdujący się w instalacji.

Upraszczając:

  • solary „produkują” ciepłą wodę – najlepiej latem, niewystarczająco zimą;
  • fotowoltaika wytwarza prąd – i jest instalacją całoroczną.

Bardziej uniwersalne jest więc to drugie rozwiązanie – i to je zdecydowanie polecamy.

 

Mylące nazewnictwo

Zwracajmy szczególną uwagę na nazwy, jakich używamy. W internecie można natrafić na pytania o baterie słoneczne, kolektory fotowoltaiczne lub słoneczne elektryczne. Warto o tym pamiętać, gdy zastanawiamy się nad montażem nowej, wydajnej i ekologicznej instalacji elektrycznej: inaczej możemy otrzymać coś, co nie spełni naszych wymagań ani potrzeb.

Zamiast zakończenia: kolektory słoneczne fotowoltaiczne?
Nie ma czegoś takiego!

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW