Instalacje fotowoltaiczne stały się popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Coraz więcej gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych oraz firm decyduje się na montaż fotowoltaiki, co pomaga  osiągnąć wymierne korzyści związane głównie ze znacznym obniżeniem rachunków za energię elektryczną. Aby jednak takie instalacje efektywnie pracowały, pomocna jest ich prawidłowa pielęgnacja.

Każda instalacja ulega zabrudzeniu

Powierzchnia paneli narażona jest na działanie różnych czynników atmosferycznych i innych zanieczyszczeń. Do najpopularniejszych należą:

 • kurz, sadza i różnego rodzaju pyły powstające w trakcie spalania paliw stałych
 • pyłki oraz nasiona pochodzące z drzew
 • liście, gałęzie, igliwie
 • ptasie odchody

Każdy z wyżej wymienionych czynników wpływa — nieznacznie, ale jednak — na możliwości produkcyjne całej instalacji.

Na pozbycie się tego typu zanieczyszczeń zazwyczaj wystarczają sezonowe opady deszczu. Muszą być one jednak odpowiednio silne, by dały radę spłukać osad z powierzchni paneli.

Czasami może się okazać, że opady deszczu są niewystarczające do samoczynnego oczyszczenia paneli. Wtedy możemy skorzystać z usług wykwalifikowanej firmy czyszczącej.

Czyszczenie paneli – kilka ważnych zasad:

 • nie wolno myć paneli w południe, szczególnie w gorące dni, ponieważ gwałtowne schłodzenie rozgrzanych powierzchni paneli grozi ich uszkodzeniem; najlepszym okresem jest wczesny ranek lub godziny wieczorne
 • odradzamy samodzielne mycie paneli
 • do mycia trzeba używać specjalnie do tego przeznaczonych środków czyszczących
 • woda do mycia powinna być zdemineralizowana, aby nie pozostawiać osadów i zacieków;
 • do mycia powinniśmy używać miękkich ścierek oraz gąbek lub specjalnych szczotek przeznaczonych do powierzchni szklanych, należy unikać mocnego szorowania powierzchni;
 • paneli nie wolno myć za pomocą myjek ciśnieniowych;
 • trzeba unikać stosowania silnych środków czyszczących, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne z aluminiową ramą paneli lub konstrukcją montażową;
 • zalecamy korzystanie z usług wykwalifikowanej firmy czyszczącej panele tylko w momencie powstania silnych zabrudzeń.

 

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW