Optymalizatory mocy są urządzeniami ograniczającymi niedopasowanie prądowo-napięciowe w szeregowo połączonych łańcuchach ogniw PV. Zadaniem optymalizatorów jest więc regulowanie parametrów pracy paneli fotowoltaicznych podczas oddziaływania na nie zewnętrznych czynników – np. zacienienia, kurzu czy procesów starzeniowych ograniczających ich wydajność energetyczną. Czym są, jak działają i do czego służą optymalizatory mocy?

Czym jest optymalizator mocy?

Optymalizator mocy jest urządzeniem, które służy do wymuszania pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego ogniwa PV. Optymalizatory mocy montowane są w puszkach połączeniowych ogniw PV lub bezpośrednio przy panelach fotowoltaicznych. Moduły PV z podłączonymi do nich optymalizatorami często określane są mianem modułów smart.

Dzięki wykorzystaniu optymalizatorów mocy możliwe jest zmaksymalizowanie uzysku energetycznego z instalacji fotowoltaicznej, zyskując nawet kilkadziesiąt procent większą sprawność systemu PV.

Zasadność stosowania optymalizatorów mocy jest tym większa, im większe jest niedopasowanie prądowo-napięciowe w ogniwach fotowoltaicznych. Do niedopasowania dochodzi przede wszystkim w przypadkach:

  • zacienienia powierzchni ogniw PV,
  • nierównomiernie zachodzących procesów starzeniowych w panelach fotowoltaicznych,
  • nierównomiernemu nagrzewaniu się modułów PV,
  • powstawaniu refleksów świetlnych lub załamywaniu promieni słonecznych, które padają bezpośrednio na moduły PV,
  • miejscowemu zabrudzeniu ogniw,
  • uszkodzeniu diod by-pass, powstaniu hot spotów lub mechanicznemu uszkodzeniu ogniw PV.

Jak działa optymalizator mocy?

Zasada działania optymalizatorów mocy sprowadza się do szukania punktu mocy maksymalnej MPP na poziomie pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego. Nadrzędną funkcją optymalizatora mocy jest zatem obciążenie panelu fotowoltaicznego w optymalny i równomierny sposób, który w zastanych warunkach oświetleniowych zapewni możliwie jak największą moc na wyjściu modułu, niezależnie od mocy energii elektrycznej generowanej przez pozostałe ogniwa fotowoltaiczne w szeregu.

W przypadku braku optymalizatora mocy, gdy moduł fotowoltaiczny ulegnie zacienieniu lub uszkodzeniu, wówczas panel ten wygeneruje mniejszą moc, co w konsekwencji obniży generowany prąd w całym szeregu modułów. Inny scenariusza zakłada, że zacieniony lub punktowo uszkodzony panel zostanie odłączony od szeregu przez diody by-pass.

Istotną funkcją optymalizatorów mocy jest również możliwość monitorowania parametrów pracy (temperatury, napięcia, prądu i mocy) każdego ogniwa fotowoltaicznego. Dzięki temu optymalizator pozwala zachować stałą kontrolę nad pracą instalacji PV oraz szybko diagnozować nieprawidłowe parametry pracy i ewentualne usterki systemu PV.

Przykład działania optymalizatora mocy

Żeby móc lepiej zrozumieć sposób działania optymalizatorów mocy, posłużymy się przykładem instalacji fotowoltaicznej złożonej z 15 szeregowo połączonych modułów fotowoltaicznych Bruk-Bet SolarExtreme BEM 320 W. W przypadku, gdy jeden moduł w instalacji zostanie zacieniony na poziomie 20%, wszystkie moduły dostosują generowany prąd do zacienionego modułu. W standardowym przypadku wszystkie moduły PV będą pracowały z mocą o 20% mniejszą, czyli będą w stanie wygenerować jedynie 256 W, a cały system wygeneruje łącznie 3840 W zamiast 4800 W.

Dzięki wykorzystaniu optymalizatora mocy możliwe będzie uniknięcie takiego scenariusza. Wówczas niezacienione moduły fotowoltaiczne będą pracowały ze znamionową mocą 320 W, a moduł zacieniony z mocą 256 W (przy 20% zacienieniu). W konsekwencji cały system PV wygeneruje 4736 W, czyli około 1,4% mniej niż jego znamionowa moc.

Koszt optymalizatorów mocy

Koszty optymalizatorów mocy różnią się w zależności od ich konstrukcji, funkcjonalności czy nominalnej mocy wejściowej. Nasza firma korzysta wyłącznie z najlepszej jakości, renomowanych i sprawdzonych optymalizatorów mocy Tigo oraz SolarEdge. Optymalizatory te zapewniają do 25% więcej uzysku energetycznego z systemu PV, sprawność na poziomie 99,5% oraz łatwy montaż i możliwość monitoringu każdego modułu.

Ceny optymalizatorów mocy wahają się w granicach od 150 do 350 złotych, a całkowity koszt inwestycji w optymalizatory uzależniony jest od liczby paneli w instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli inwestor zdecyduje się na montaż optymalizatora mocy do każdego z ogniw fotowoltaicznych obecnych w systemie PV, wówczas w przypadku instalacji składającej się z 10 ogniw koszt inwestycji może zwiększyć się nawet o 3500 złotych. Należy jednak pamiętać, że zwykle optymalizatory mocy opatrzone są 25-letnią gwarancją producenta.

Dlaczego warto stosować optymalizatory mocy?

Istnieje wiele korzyści przemawiających za implementacją optymalizatorów mocy w instalacjach PV. Dzięki optymalizatorom mocy możliwe jest znaczne zredukowanie strat energii w sytuacji zacienienia, zabrudzenia lub uszkodzenia pojedynczego ogniwa PV.

Jednocześnie optymalizatory mocy gwarantują zachowanie jak największego uzysku energetycznego niezależnie od warunków pracy instalacji PV oraz pozwalają na szybkie diagnozowanie jej usterek lub przejawów nieprawidłowej pracy ogniw fotowoltaicznych.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW