Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd stały, który następnie musi być zamieniony na prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz i napięciu 230 V. Falowniki są centralnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej, a ich prawidłowy dobór jest kluczowy do zapewnienia opłacalności i niezawodnej pracy instalacji fotowoltaicznej.

Czym jest i jak działa falownik?

Zmiana prądu stałego na prąd przemienny nie jest przesadnie skomplikowanym procesem. Niemniej, energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznej i wprowadzana do sieci domowej, a tym samym elektroenergetycznej musi spełniać odpowiednie wymagania jakościowe.

Falownik musi dostosować napięcie oraz częstotliwość zarówno do warunków panujących w sieci jak i norm które w danym kraju obowiązują. W wypadku gdy zasilanie sieciowe nie spełnia norm lub gdy występuje jego zanik, falownik zaprzestaje pracy. Jest to wyróżnik instalacji typu on-grid, czyli wykorzystujących sieć energetyczną jako medium kompensujące nadwyżki bądź niedobory energii ze słońca.

Niektóre modele falowników – np. używany przez naszą firmę model Fronius Symo GEN 24 – umożliwiają pracę wyspową (z ang. off-grid) systemu fotowoltaicznego, co pozwala na zasilanie instalacji domowej przy zaniku zasilania po stronie dostawcy energii elektrycznej. Niemniej, aby wykonać instalację PV typu off-grid, konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań separujących instalację fotowoltaiczną od sieci elektroenergetycznej oraz baterii akumulatorów jeżeli zależy nam na stabilnym zasilaniu.

Rodzaje i parametry falowników

Na rynku fotowoltaicznym wykorzystywane są różnorodne konstrukcje falowników, które można skategoryzować na podstawie ich parametrów oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych.

  • Falowniki do instalacji off-grid i on-grid

Dobór falowników powinien być uzależniony przede wszystkim od sposobu pracy instalacji fotowoltaicznej. Ze względu na podłączenie systemu PV do sieci elektroenergetycznej możemy wyróżnić falowniki do instalacji off-grid i do instalacji on-grid. Osobną grupę stanowią również falowniki hybrydowe.

Falowniki do instalacji off-grid pracują niezależnie od sieci elektroenergetycznej i są skonstruowane tak, aby móc bezproblemowo współpracować z bateriami akumulatorów. Z kolei falowniki do instalacji on-grid są na stałe podłączone do sieci elektroenergetycznej i dostosowują parametry swojej pracy do sieci. Jeśli zatem dojdzie do awarii i zaniku prądu po stronie dostawcy, wówczas falownik również się wyłączy i uniemożliwi pracę instalacji fotowoltaicznej.

Falowniki hybrydowe mogą pracować zarówno w systemie off-grid, jak i on-grid. Urządzenia te doskonale dopasowują się do zastanych warunków – np. gdy instalacja PV wygeneruje zbyt dużo energii, jej nadwyżki mogą być akumulowane w bateriach akumulatorów, a jeśli instalacja PV nie pokrywa zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, prąd czerpany jest albo z akumulatorów, albo z sieci elektroenergetycznej.

  • Liczba faz

Kolejnym istotnym kryterium doboru falowników jest liczba faz, do których są one przyłączane. W przypadku instalacji fotowoltaicznych o małych mocach (od 1 – 3,68 kWp) stosowane są falowniki jednofazowe – np. serii Fronius Primo. Do większych systemów PV wykorzystuje się falowniki trójfazowe – np. Fronius Symo.

  • Chłodzenie

W zależności od producenta stosowane są dwa typy chłodzenia falownika pasywne i aktywne.

Pasywne realizowane jest przez radiator zlokalizowany najczęściej na plecach urządzenia. Charakteryzuje się bezgłośną pracą, ale również mniejszą sprawnością co determinuje miejsce zamontowania falownika.

Aktywne chłodzenie realizowanej jest poprzez wentylator, bardzo często wraz z radiatorem. Przy intensywnej pracy będzie wydawać z siebie szum, ale dzięki temu wydajniej się chłodzi co poprawia jego sprawność.

Koszt falowników

Koszt falownika uzależniony jest przede wszystkim od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz rodzaju falownika.

Przykładowo, do instalacji PV o mocy 5 kWp koszt falownika oscylować będzie w granicach 5 tys. złotych, a ceny poszczególnych modeli mogą większe lub mniejsze w granicach 1-2 tys. złotych – zależnie od marki lub rozwiązania technologicznego.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW