Baza wiedzy

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to pokrótce proces przetwarzania promieniowania słonecznego na prąd elektryczny z wykorzystaniem zjawiska fotowoltaicznego. W dużym uproszczeniu energia jaką dostarcza promieniowanie ze słońca wzbudza przepływ elektronów w ogniwie fotowoltaicznym, najczęściej wykonanym z krzemu w formie krystalicznej. Ogniwa krzemowe są łączone cienkimi przewodami w matrycę składającą się z około 60 sztuk, a następnie są laminowane, zabezpieczane szybą i ramą aluminiową. Z tyłu dolutowywana jest skrzynka przyłączeniowa wraz z kablami i tak powstaje moduł fotowoltaiczny. Moduł fotowoltaiczny jako podstawowa jednostka wytwórcza może być łączony w grupy czyli panele fotowoltaiczne.

Bardzo często w potocznym znaczeniu panel fotowoltaiczny jest używany zamiennie z modułem fotowoltaicznym.

Jak zbudowana jest i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Opis budowy instalacji fotowoltaicznej powinniśmy rozpocząć od modułów fotowoltaicznych, które to zamieniają energię pochodzącą ze słońca na prąd elektryczny. One właśnie, połączone w panele fotowoltaiczne są odpowiedzialne za pozyskanie energii elektrycznej dla naszego domu lub firmy. Pojedynczy moduł produkuje prąd stały o napięciu około 38V oraz generuje moc około 270Wp w zależności od jego rodzaju. Oznacza to, że w dużym przybliżeniu potrzebujemy 4 modułów by wygenerować 1 kW mocy w słoneczny dzień. W zależności od zapotrzebowania budynku oraz ilości dostępnego miejsca na dachu przygotowujemy panel bądź panele o odpowiedniej ilości modułów. Uzyskany z nich prąd stały sprowadzamy kablami solarnymi do falownika. Kable solarne charakteryzują się izolacją odporną na promieniowanie UV które działa degradująco na większość tworzyw sztucznych.

Falownik jest „sercem” instalacji fotowoltaicznej i odpowiada za przetworzenie prądu stałego na przemienny, który dostarcza do sieci budynku. Bardzo często falowniki mają dodatkowo możliwość monitorowania instalacji oraz łączenia się z internetem, dzięki czemu możemy w każdej chwili sprawdzić ile energii pozyskujemy ze słońca. Falownik zarówno od strony modułów (DC) jak i od strony sieci (AC) jest chroniony zabezpieczeniami przeciw przepięciowymi.

W zależności od tego jak i czy w ogóle falownik jest podłączony do sieci możemy rozróżnić trzy podstawowe typy instalacji fotowoltaicznych:

  • Sieciowa (on-grid)
  • Autonomiczna (off-grid)
  • Hybrydowa
Instalacja fotowoltaiczna sieciowa (on-grid)

W tym typie instalacji sieć energetyczna jest traktowana jako magazyn nadwyżek energii wyprodukowanych w słoneczne i długie letnie dni. Jest to najbardziej popularny rodzaj instalacji, ze względu na brak kosztownych akumulatorów oraz bardzo korzystne warunki rozliczeń z zakładem energetycznym poprzez bilansowanie energii.

Falownik podłączony jest do sieci energetycznej poprzez instalację elektryczną budynku. W tym przypadku ostatnim elementem instalacji jest licznik dwukierunkowy, który po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej instaluje zakład energetyczny na swój koszt. Oblicza on ile energii elektrycznej pobieramy z sieci, a ile oddajemy do niej gdy instalacja wyprodukuje więcej niż potrzebujemy. Na podstawie odczytów z licznika przeprowadzane jest bilansowanie energii.

Instalacja fotowoltaiczna autonomiczna (off-grid)

W tym typie instalacji medium magazynującym nadwyżki z produkcji w ciągu dnia są akumulatory. Rozwiązania autonomiczne są najpopularniejsze w przypadku systemów oświetlenia ogrodu, pomieszczeń gospodarczych lub reklam wielkoformatowych. Dzięki instalacji off-grid możemy zapewnić zasilanie tam gdzie nie ma dostępu do sieci lub jest on utrudniony.

Falownik w tego typu instalacjach służy głównie do zamiany prądu stałego na zmienny o parametrach sieciowych. Często dochodzi do tego jeszcze regulator ładowania akumulatorów o ile falownik nie jest w niego wyposażony. Same akumulatory połączone w baterię są odpowiedzialne za zasilanie wtedy gdy nie ma już Słońca lub jest go zbyt mało. Wielkość baterii musi być dobrana do ilości podłączonych urządzeń. Nie bez znaczenia jest również ich moc oraz to jak długo mają pracować.

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa

Ten typ instalacji fotowoltaicznej łączy w sobie funkcjonalność instalacji sieciowej i niezależność autonomicznej. Falownik jest podłączony zarówno do sieci jak i do akumulatorów. Z magazynu energii można w tym wypadku korzystać w dwojaki sposób. Prąd zgromadzony w ciągu dnia w akumulatorach może być wykorzystany w nocy i dzięki temu zmniejszyć ilość energii oddawanej do sieci i następnie bilansowanej. Możemy je również wykorzystać do zasilenia domu w przypadku awarii sieci.

Instalacje hybrydowe pozwalają lepiej wykorzystać energię ze słońca oraz dają użytkownikowi większą niezależność. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one rozbudowanej infrastruktury i automatyki.

Podłączenie instalacji do sieci elektroenergetycznej

Instalacje podłączane na zasadzie zgłoszenia do dystrybutora sieci noszą miano mikroinstalacji. Mikroinstalacja może posiadać maksymalna moc zainstalowaną 40 kW. Mikroinstalacje nie wymagają warunków przyłączeniowych oraz umożliwiają bilansowanie energii. Po zgłoszeniu mikroinstalacji do operatora podpisujemy nowa umowę kompleksową obejmującą rozliczenie energii pobranej i oddanej do sieci. Następnie dystrybutor wymienia licznik na dwukierunkowy, który pozwoli określić ile energii pobraliśmy z sieci, a ile oddaliśmy w ramach nadwyżek produkcji z instalacji fotowoltaicznej. Dystrybutor wymienia licznik na swój koszt.

Bilansowanie energii

Bilansowaniem energii nazywamy szczególny sposób rozliczania się z zakładem energetycznym w przypadku gdy nie tylko pobieramy energię ale również oddajemy ją np. w słoneczny dzień z instalacji fotowoltaicznej.

Rozliczenie to ma formę bezgotówkową i przeprowadzane jest co pół roku w czerwcu oraz grudniu. W uproszczeniu wygląda to tak:

Dom zasila energia z instalacji fotowoltaicznej w ciągu dnia oraz energia z sieci w nocy oraz wtedy gdy słońca jest zbyt mało. W słoneczne letnie dni instalacja produkuje więcej niż gospodarstwo domowe może zużyć. Nadwyżki trafiają do sieci.

Po pół roku zakład energetyczny sprawdza ile pobraliśmy energii i odejmuje od tej ilości 80% (70% dla instalacji od 10 do 40 kW) energii którą nasza instalacja oddała do sieci. Na rachunku pozostają opłaty stałe i to co zostanie po zbilansowaniu. W praktyce… niewiele.

"Solary, fotowolty, fotowoltanika, kolektory …" czym tak naprawdę są i czym się różnią?

W internecie i mowie potocznej funkcjonuje wiele określeń, które nie są poprawne, ani nie są poprawnie stosowane. Wprowadzają tym samym chaos informacyjny i nie pozwalają rzetelnie zająć się tematem energii ze słońca.

Warto zacząć od tego, że „solary, kolektory” odnoszą się do zupełnie innego urządzenia niż np. „fotowolty, fotowoltanika, panele słoneczne”. W pierwszym przypadku mówimy o kolektorach słonecznych, w których energia pochodząca z promieniowania słonecznego wykorzystywana jest do podgrzania czynnika, a następnie wody. W związku z czym można je zakwalifikować do instalacji hydraulicznych. W drugim przypadku mówimy o instalacjach fotowoltaicznych gdzie promieniowanie słoneczne wykorzystywane jest do produkcji prądu. I jest to instalacja elektryczna. Dlatego właśnie nazewnictwo jest w tym przypadku ważne. Kolektory słoneczne i moduły fotowoltaiczne mają inną zasadę działania, inne wymagania instalacyjne i eksploatacyjne.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Dotacje

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii jest wspieraną gałęzią energetyki zarówno przez Unię Europejską jak i środki krajowe. W przypadku mikroinstalacji dla osób fizycznych można liczyć na program dotacji lokalnych jak i regionalnych.

Wśród najbardziej popularnych programów wyróżnić możemy:

  • Dotację na terenie m.st Warszawy do 40% wartości inwestycji – dla osób fizycznych i firm. Nabór prowadzony jest w okresie od września do marca każdego roku.
  • Dotację w województwie mazowieckim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie do 40% wartości inwestycji  – dla osób fizycznych. Nabór prowadzony jest zazwyczaj w pierwszym kwartale danego roku.
  • Dotacje w pozostałych województwach – zapraszamy do kontaktu.
Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW