Prywatna elektrownia dostarczająca darmowy prąd – czy to możliwe? Owszem, wystarczy tylko zatrudnić fachową firmę do montażu instalacji fotowoltaicznej, wykorzystującej  promieniowanie słoneczne do wytworzenia energii elektrycznej. Firma dopełni formalności i już możemy korzystać z bezpłatnej energii w naszym domu.

Z czego składa się fotowoltaika domowa?

Najmniejszymi  elementami systemu fotowoltaicznego są pojedyncze ogniwa wykonane  z domieszkowanego krzemu, czyli materiału posiadającego  właściwości fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi tzw. efekt fotowoltaiczny, czyli – najprościej mówiąc – przekształcenie energii pochodzącej z promieniowania  słonecznego w prąd stały. Ponieważ jedno ogniwo jest w stanie wyprodukować zaledwie kilka watów energii, łączy się je szeregowo, tworząc moduły fotowoltaiczne. Grupa modułów tworzy zestaw paneli, który podłączony jest zazwyczaj do jednego inwertera zwanego również falownikiem. Jest to optymalne i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zdarza się jednak, że zamiast jednego falownika stosuje się system mikroinwerterów zbierających  energię z każdego panelu oddzielnie. Mają one jednak wady: montowane bezpośrednio pod modułami, narażone są na niesprzyjające  warunki atmosferyczne, co skutkuje ich obniżoną  żywotnością i zwiększonym  ryzykiem awaryjności. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest system optymalizatorów mocy. Taki system stosowany jest najczęściej w przypadku dachów nietypowych, posiadających wykusze, kominy, nadbudówki, które powodują częściowe zacienienie. Optymalizatory umożliwiają również łatwiejszą rozbudowę instalacji fotowoltaicznej w przypadku, gdyby zużycie energii w przyszłości wzrosło. Dlatego, decydując się na montaż  paneli fotowoltaicznych, warto dobrze  przeliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną, by uniknąć w przyszłości rozbudowy instalacji.

Jak działa inwerter/falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, natomiast  w gniazdkach domowych występuje prąd przemienny.  Podstawowym zadaniem inwertera jest  więc przekształcenie  prądu stałego  w prąd przemienny o parametrach zgodnymi z tymi dla sieci energetycznej. Urządzenie sprawdza sieć i dopasowuje do niej swoje parametry: napięcie, częstotliwość oraz przesunięcie  fazowe.  Falownik dostarcza energię bezpośrednio do urządzeń domowych.  Jego zadaniem jest również zabezpieczenie przed działaniem instalacji w warunkach niepożądanych.  W momencie zaniku napięcia w sieci inwerter automatycznie wyłącza się i zapewnia bezpieczeństwo osobom usuwającym awarię sieci energetycznej. Zależnie od producenta, falowniki mogą być wyposażone w wyświetlacz lub interfejs komunikacji z Internetem (LAN/Wi-Fi), umożliwiający bieżące  monitorowanie  pracy systemu . Pozwala m.in. na  odczyt ilości wyprodukowanej energii i wprowadzonej do sieci w cyklu dobowym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Jego praca jest całkowicie automatyczna i nie wymaga ingerencji użytkowników. Większość falowników  pozwala również na zdalny  dostęp do monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej przy pomocy specjalnej aplikacji zainstalowanej na telefonie, tablecie czy komputerze. Bieżące  zużycie energii i przepływ nadwyżek można monitorować dzięki licznikowi Fronius Smart Meter lub Solar Edge Modbus Meter.

Gdzie najlepiej umieścić panele fotowoltaiczne?

Najlepszym miejscem na zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest dach budynku. Musi jednak spełniać pewne wymagania, przede wszystkim jego położenie względem stron świata oraz kąt nachylenia połaci dachowych. Idealna sytuacja występuje  wówczas, gdy połać dachowa jest skierowana na południe z nachyleniem około 20 – 45°. Stwarza to optymalne warunki do produkcji energii  przez  instalację fotowoltaiczną. Jeśli dach usytuowany jest w kierunku wschodnim i zachodnim, wówczas panele można umieścić po obu jego stronach.  Zdecydowanie nie montujemy paneli na północnej stronie dachu , ponieważ nie spełnią one swojej roli. Same panele nie powinny być zacienione przez kominy, czy drzewa otaczające dom. Jeżeli ilość wolnego miejsca na dachu ograniczają okna dachowe lub lukarny, kominy, wykusze czy wywietrzniki, wówczas alternatywnym rozwiązaniem będzie budowa instalacji wolnostojącej, czyli montaż paneli na gruncie lub na dedykowanej wiacie. Jednak ich koszt jest nieco wyższy niż w przypadku instalacji na dachu, ponieważ wymagają dodatkowej konstrukcji nośnej. Konstrukcję da się wyposażyć w specjalny system, obracający panele w kierunku słońca czyli tracker. Ze względu na awaryjność ruchomych elementów w tym rozwiązaniu, odradzamy trackery.

Jakie korzyści wynikają z posiadania fotowoltaiki?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej niesie ze sobą szereg korzyści:

  • Zmniejsza do minimum wydatki przeznaczone na rachunki za prąd, co zapewnia realne odciążenie budżetu domowego na długie lata,
  • zabezpiecza przed podwyżkami cen energii elektrycznej,
  • podnosi wartość nieruchomości,
  • przyczynia się do redukcji smogu i ochrony środowiska naturalnego, ponieważ nie emituje żadnych zanieczyszczeń.

Przykładowe sposoby finansowania instalacji fotowoltaicznej dla osoby fizycznej

  • dotacja bezzwrotna w wysokości 5000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach rządowego programu ”Mój Prąd” dla instalacjo o mocy od 2 do 10 kWp,
  • ulga termomodernizacyjna polegająca na odliczeniu od podstawy podatku dochodowego 17, 19 lub 32% kosztów instalacji fotowoltaicznej,
  • ogólnokrajowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Czyste Powietrze”,
  • lokalne dotacje gminne,
  • preferencyjny kredyt „Ekopożyczka” w banku PKO Bank Polski S.A.

Czytaj także: fotowoltaika dofinansowanie.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW