Terminy mocy przyłączeniowej i mocy umownej często są ze sobą mylone. Odpowiadamy czym różni się moc przyłączeniowa od mocy umownej i co warto wiedzieć o tych terminach.

Czym jest moc przyłączeniowa i co należy o niej wiedzieć?

Mocą przyłączeniową jest parametr, który określa, jak duże zużycie energii jest w stanie wystąpić podczas eksploatacji całej instalacji elektrycznej. Według fachowej nomenklatury moc przyłączeniowa jest mocą czynną pobieraną lub wprowadzaną do sieci elektroenergetycznej zgodnie z warunkami Umowy o przyłączenie.

Moc przyłączeniowa stanowi wartość maksymalnej mocy spośród średnich wartości mocy uzyskanych w czasie 15-minutowego pomiaru. Moc ta podawana jest w kilowatach (kW) i jest wykorzystywana do projektowania przyłącza instalacji elektrycznych.

Podczas szacowania mocy przyłączeniowej przewiduje się liczbę oraz moc odbiorników elektrycznych podłączanych do projektowanej instalacji wraz z odpowiednim zapasem mocy przy późniejszej rozbudowie. Obliczając maksymalną moc przyłączeniową, należy uwzględnić przede wszystkim moc pobieraną przez urządzenia grzewcze, podgrzewacze wody, kuchenki elektryczne, piece czy elektryczny system grzewczy.

Szacując moc potrzebną do ogrzania budynku, należy uwzględnić kilka czynników – m.in. powierzchnię ogrzewanego budynku, stan jego ocieplenia czy zainstalowany w obiekcie system grzewczy. Zwykle we współczesnych gospodarstwach domowych w zupełności wystarcza moc przyłączeniowa oscylująca w granicach od 10 do 16 kW.

Niezwykle ważne jest, aby podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej, jej moc nie przekroczyła mocy przyłączeniowej. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce i konieczne będzie wykonanie instalacji PV o większej mocy niż moc przyłączeniowa, należy złożyć wniosek do operatora o zwiększenie mocy przyłączeniowej.

Czym jest moc umowna i co należy o niej wiedzieć?

Moc umowna determinuje, ile energii można pobrać z instalacji elektrycznej. Zgodnie z definicją, moc umowna pobierana lub wprowadzana do sieci jest określana w umowie o sprzedaży energii lub umowie o świadczenie usług przesyłowych. Wartość mocy umownej jest wartością maksymalną ze średnich wartości mocy czynnej pobieranej przez okres 15 minut lub przez godzinę, jeśli instrumenty pomiarowe na to pozwalają.

W przypadku nadmiernej wartości mocy umownej użytkownicy sieci będą płacić za tę moc nawet wówczas, gdy nie będą wykorzystywać całej energii dostarczanej – zgodnie z umową – przez operatorów energii elektrycznej. Z drugiej strony, jeśli moc umowna będzie zaniżona, wówczas nadmierne zużycie energii elektrycznej będzie skutkować naliczaniem kar umownych, które mogą wynieść nawet 10-krotność cen nadwyżki.

Warto więc precyzyjnie określić optymalną wartość mocy umownej. Moc tę dobiera się przede wszystkim na podstawie analizy wysokości rocznego zużycia energii elektrycznej poprzez zweryfikowanie wysokości rachunków za prąd. Jeżeli wartość mocy umownej jest zbyt mała w stosunku do faktycznego zużycia energii elektrycznej, należy złożyć wniosek do operatora o zwiększenie mocy umownej.

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW