Instalacje fotowoltaiczne to obecnie jedno z najbardziej dostępnych i najpowszechniej stosowanych odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejsza, zapewniając nie tylko znaczną optymalizację kosztów ponoszonych z tytułu zakupu energii elektrycznej, ale także duży zwrot z poczynionej inwestycji.

Prognozy rozwoju rynku instalacji fotowoltaicznych

Z miesiąca na miesiąc coraz większa liczba prywatnych oraz instytucjonalnych inwestorów przekonuje się do zalet fotowoltaiki oraz korzyści związanych z jej eksploatacją. Według Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) 2021-2030[1] w 2030 roku fotowoltaika ma osiągnąć łączną moc 8 GW. Dla porównania szacuje się, że obecnie łączna moc instalacji PV oscyluje na poziomie 2,26 GW[2].

Dynamiczny rozwój sektora odnawialnych źródeł energii – a zwłaszcza mikroinstalacji fotowoltaicznych – powodowany jest przede wszystkim przez coraz większą dostępność do nowoczesnych technologii PV, wsparcie rządowych programów dopłat i dofinansowań oraz poprzez liczne korzyści bezpośrednio wynikające z inwestycji w fotowoltaikę.

Niewyczerpalne źródło energii

Bezsprzeczną i fundamentalną korzyścią przemawiającą za inwestycją w fotowoltaikę jest fakt, że energia słoneczna biorąca udział w produkcji prądu w instalacjach PV stanowi niewyczerpalne źródło energii.

Dla porównania, według badań przeprowadzonych w 2013 roku przez Państwowy Instytut Geologiczny wynika, że węgla wystarczy nam na okres 33-93 lat.

Duży zwrot z inwestycji

Odpowiednio zaprojektowane i dobrane instalacje PV są w stanie zapewnić wysoki zwrot z inwestycji, jednocześnie gwarantując gospodarstwom domowym oraz przedsiębiorstwom znaczną redukcję opłat ponoszonych z tytułu zużywanej energii elektrycznej.

Skala i tempo zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę uzależniona jest od mocy instalacji, rocznego zużycia energii elektrycznej, typu instalacji, nasłonecznienia, orientacji dachu względem stron świata i kąta nachylenia modułów PV, a także wielu innych czynników. Niemniej, przy uwzględnieniu rocznego zużycia energii elektrycznej na poziomie 5000 kWh i dobranej na tej podstawie instalacji fotowoltaicznej o mocy 5-6 kWp zainstalowanej na dachu skośnym zorientowanym na południe, szacowany okres zwrotu z poczynionej inwestycji przy uwzględnieniu ulg z programu „Mój prąd”, może wynieść nawet 5-7 lat .

Uniezależnienie się od podwyżek cen energii elektrycznej

Prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy. Według Zespołu Instytutu Energetyki Odnawialnej prognozy energii elektrycznej w polskim systemie elektroenergetycznym nie są optymistyczne. Koszty w PSE będą nieprzerwanie rosły aż do 2040 roku, a najszybszy ich wzrost przewiduje się w latach 2020-2025. Według IEO w tym okresie ceny prądu wzrosną z 284 zł/MWh do 318 zł/MWh w cenach stałych[3].

Inwestycja w fotowoltaikę jest w stanie niemal całkowicie uniezależnić się od rynkowych wzrostów cen prądu. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, możliwe jest zapewnienie sobie spokoju ducha i stabilnych; minimalnych kosztów użytkowania energii elektrycznej nawet przez ponad dwie dekady.

Do 25 lat gwarancji na podzespoły

Nowoczesne panele fotowoltaiczne są w stanie zapewnić nawet 25 lat stabilnej i bezawaryjnej pracy. Przykładem mogą być panele fotowoltaiczne Solar Extreme BEM dostarczane przez polskiego producenta Bruk-Bet. Producent zapewnia aż 25 lat liniowej gwarancji na moc i 12 lat gwarancji produktowej. Panele słoneczne LG czy REC serii Alpha opatrzone są 25-letnią gwarancją produktową na moduły PV oraz 25-letnią gwarancją sprawności.

Współczesne instalacje fotowoltaiczne są w stanie zapewnić wiele lat bezproblemowej pracy opatrzonej gwarancją producenta, dzięki czemu inwestując w fotowoltaikę, możemy być pewni nie tylko szybkiego zwrotu z inwestycji, ale również dużej wydajności i stałych zysków zapewnianych przez panele PV. Zyski generowane przez fotowoltaikę kilkukrotnie przewyższają zyski najbardziej opłacalnych kont oszczędnościowych, jednocześnie podnosząc wartość nieruchomości.

Możliwość magazynowania nadwyżek energii elektrycznej

Od 2016 roku możliwe jest magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej w sieci energetycznej a następnie odbieranie jej i rozliczanie w ramach tzw. net meteringu. Net metering czy inaczej bilansowanie to bezgotówkowy sposób rozliczania energii oddanej i pobranej z sieci. Po krótce oznacza to, że energia oddana do sieci jako nadwyżka jest wykorzystywana w pewnej części do pokrycia poborów z nocy lub okresów gorszej pogody. Dla instalacji do 10 kWp powraca do nas 80% nadwyżek, a od 10 do 50 kWp 70%. Net metering znacząco zwiększa opłacalność paneli PV, pozwalając korzystać z sieci elektroenergetycznej jak ze swego rodzaju akumulatora. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna jest w stanie przynosić inwestorowi zysk również w okresie, w którym bezpośrednio nie generuje energii elektrycznej.

Łatwy montaż i eksploatacja

Instalacje fotowoltaiczne projektowane i wykonywane są w sposób, który pozwala na ich niemal bezobsługowe użytkowanie. Dzięki temu po wykonaniu montażu PV możemy całkowicie zapomnieć o konieczności jej konserwacji.

Podobnie z montażem instalacji fotowoltaicznych. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo szybki i może być wykonany nawet w jeden dzień. Należy oczywiście pamiętać, że Dotyczy to instalacji zaprojektowanych i wykonywanych przez profesjonalistów. Można oczywiście twierdzić, że prawie każdy może taką instalację wykonać. Nie każdy jednak zrobi to szybko, a tym bardziej dobrze.

Ekologia

Wśród licznych korzyści wynikających ze stosowania instalacji fotowoltaicznych nie można zapomnieć o ich zeroemisyjności, która ma pozytywny wpływ na poprawę ekologii na zurbanizowanych obszarach. Im więcej gospodarstw domowych przekona się do instalacji fotowoltaicznych, tym mniejszy problem stanowić będzie trujący i uciążliwy smog pojawiający się w okresie zimowym w najbardziej zurbanizowanych obszarach kraju.

Chcą Państwo poznać korzyści związane z montażem fotowoltaiki w Państwa gospodarstwach domowych lub firmach? Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania oraz zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązania dostosowane do Państwa potrzeb.

[1]      https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/krajowy-plan-na-rzecz-energii-i-klimatu-na-lata-2021-2030-przekazany-do-ke

[2]      https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/

[3]      https://nowa-energia.com.pl/2019/07/02/raport-prognoza-cen-energii-elektrycznej-do-2040-roku/

Zadzwoń i zapytaj – tel. 731 315 889

Call Now Button

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

Energia odnawialna to przyszłość branży energetycznej. Wychodząc naprzeciw trendom dyktowanym dbałością o ekologię i ekonomię, w Inovativ oferujemy projektowanie i realizację instalacji fotowoltaicznych. Jedną z opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kWp, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a także małych budynkach użytkowych i komercyjnych. Projektując instalacje, bazujemy na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu instalacji do jego potrzeb, a także dobieramy panele i osprzęt renomowanych firm.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW

Odnawialne źródła energii to sposób nie tylko na zadbanie o środowisko, ale także na spore oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Dobrze znając trendy na rynku energetycznym, w Inovativ proponujemy Państwu kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, wraz z profesjonalnym projektem. Instalacja fotowoltaiczna 6 kWp, którą jesteśmy w stanie wykonać, dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z naszej strony zapewniamy indywidualne podejście do klienta, a także pełne dopasowanie instalacji do jego potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się podstawą energetyczną całych gospodarek. W Inovativ od lat realizujemy kompleksowe inwestycje tego typu, zarówno w zakresie projektowania instalacji, jak i ich montowania. Instalacja fotowoltaiczna 7 kWp to propozycja dla osób, które chcą uzupełnić źródła energii w małych budynkach usługowych lub też szukają niezależnego źródła energii do domów jednorodzinnych. Zapewniamy indywidualne przygotowanie projektu oraz wdrożenie go wraz z kompleksową usługą montażu.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wdrożenie korzystania z odnawialnych źródeł energii to korzystne działanie zarówno dla osób, które chcą zadbać o środowisko, jak i tych, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd. Zajmując się projektowaniem i wdrażaniem instalacji, w Inovativ zapewniamy kompleksowe usługi z tego zakresu. Instalacja fotowoltaiczna 8 kWp to dobry wybór dla dużych domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem całej inwestycji, a także profesjonalnym montażem instalacji w budynku klienta.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW

W dzisiejszych czasach inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a przede wszystkim opłacalne. Działając na tym rynku od lat, w Inovativ wdrażamy profesjonalnie zaprojektowane instalacje, które najpierw przygotowujemy, a potem montujemy. Instalacja fotowoltaiczna 9 kWp to propozycja dla wymagających obiektów, takich jak spore domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także obiekty usługowe, czy przemysłowe. Jako firma zajmująca się kompleksowymi usługami, precyzyjnie zaprojektujemy i wdrożymy instalację fotowoltaiczną w każdym rodzaju budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to dzisiaj oznaka nie tylko dbałości o ekologię, ale także rozsądku ekonomicznego. W Inovativ projektujemy i wdrażamy tego typu instalacje od wielu lat, pracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp to dość duża instalacja, która zaspokoi potrzeby dużego domu rodzinnego, a nawet niewielkiego obiektu przemysłowego. Dzięki doświadczeniu zaprojektujemy instalację zgodnie z potrzebami konkretnego klienta, a także zajmiemy się kompleksowym wdrożeniem i montażem w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna 30 kW

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW